openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Instalacja SUSE  (Przeczytany 4284 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
MloDy
*
Offline Offline

Wiadomości: 1


« : Sierpień 04, 2008, 13:43:29 »

Witam. Jestem początkującym, Chciałem zainstalować sobie tego linuxa na dysku gdzie mam już windowsa. Nie wiem jak mam to zrobić żeby działał mi windows i linux i żeby można było wybierać który system się chce. Wspomnę że mam Windows XP Profesional i dysk 160 GB. Prosił bym o szybką odpowiedź z pomocą.
Zapisane
dudus8
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


« Odpowiedz #1 : Sierpień 23, 2008, 11:45:12 »

Nie wiem jak to jest tutaj bo sam bije sie z myslami czy sobie nie zainstalowac Suska tyle ze na czysto bez Windy.
Ale podejrzewam ze jak uruchomi ci sie program partycjonujący to takim suwakiem zaznaczysz rozmiar partycji Windy i Suska. Instalator potem zmieni rozmiar partycji i grub doda wpis wyboru windy podczas startu kompa. Pozdrawiam
Zapisane
Valis
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 36



« Odpowiedz #2 : Sierpień 23, 2008, 22:08:46 »

Proponuję rozpocząć naukę od opcji 'szukaj' na tym forum. Problem prawdopodobnie wiele razy poruszany.

Aby ci oszczędzić ci trochę czasu:
Pod pojęciem 'na tym samym dysku' mam nadzieję że masz na myśli na tym samym twardym dysku ale osobnej partycji. Jeżeli nie masz osobnych partycji tylko wszystko w jednym [jak to czasem panowie w sklepie potrafią obsłużyć klienta] to proponuje samemu podzielić dysk programami typu Partition Magic, choć podobno sam instalator też potrafił by to zrobić. [przed zmniejszaniem miejsca na głównej partycji koniecznie zrób defragmentacje dysku!]
Dla linuxa będziesz potrzebował następujących partycji (a) system (b) swap (c) home. System i home moga być na jednej partycji ale tego się nie poleca. Swap to mała partycja na pliki wymiany. Radzi się aby była rozmiaru RAM x 2, choć Partition Magic 8 nie pozwolił mi stworzyć większej niż 2 GB.

Instalujesz linuxa jako drugi system i sama instalacja już sporządzi ci ładne menu startowe w którym będziesz miał do wyboru czy uruchomić Winde czy linuxa.
Zapisane
Percy_Bent
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 162


« Odpowiedz #3 : Sierpień 24, 2008, 19:05:29 »

instalator systemu NA PEWNO potrafi sam zrobić sobie podział partycji wykorzystując wole miejsce na partycji z windowsem. wbrew pozorom instalacja suse jest bardzo łatwa i przyjemna... może nawet łatwiejsza niż windowsa...
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl