openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: instalacja kodeków i sterowników do oglądania filmów bez połączenia z netem  (Przeczytany 22861 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Andrzej79
*
Offline Offline

Wiadomości: 18


« : Marzec 25, 2008, 10:29:06 »

Witam
Mam na laptopie OpenSuse 10.03, ze środowiskiem graficznym Gnome i chciałbym doinstalować wszelkie niezbędne kodeki do oglądania filmów, niestety nie mam i w najbliżsyzm czasie nie będę miał połącznie laptopa z netem pozgrywałem więc kodeki na pendrive'a i wrzuciłem na laptopa nie wiem jednak co dalej z nimi zrobić jak je zainstalować???
jestem zupełnie początkujący jeśli chodzi o linuxa, dlatego bardzo proszę o pomoc

Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #1 : Marzec 25, 2008, 15:02:59 »

Jakie to kodeki, jakie mają rozszerzenie, z jakiego źródła pochodzą. Napisz coś więcej bo z obecnego opisu nie wiele możemy pomóc Pozdrawiam
Zapisane
Andrzej79
*
Offline Offline

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #2 : Marzec 25, 2008, 15:06:08 »

wyszukując kodeki posiłkowałem się tą instrukcją:
hxxp: www. susek. info/article/Multimedia-w-OpenSUSE-10. 3-w-jednym-kliknieciu. shtml

a konkretnie szukałem tego:
libdvdcss
libxine1
amarok-xine
k3b-codecs
w32codec-all
ffmpeg

kodeki te mam zgrane do komputera i umieszczone w nowym folderze i tam rozpakowane
nie potrafie ich jednak zainstalowac
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2008, 15:13:19 wysłane przez Andrzej79 » Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #3 : Marzec 25, 2008, 16:49:51 »

Jeżeli masz dostęp do Internetu na innym komputerze, wejdź na tą stronę:
http://rpm.pbone.net/  zaznacz system OpenSuSE (tylko) w polę Search wpisz nazwę kodeku i daj szukaj. System znajdzie Ci ręcznie repozytoria (źródła) i będziesz mógł je pobrać w postaci pliku .RPM czyli od razu do instalacji.
Jeżeli chcesz więcej poczytać na temat kodeków zapraszam na stronę mojego przyjaciela: Scinawa.Linux.pl (http://linux.scinawa.eu/index.php?option=com_easyfaq&task=view&id=2&Itemid=29)

Pozdrawiam
Zapisane
Andrzej79
*
Offline Offline

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #4 : Marzec 26, 2008, 08:33:48 »

wielkie dzięki za pomoc, włąśnie ściągam sobie kodeki z podanej strony, kodeki ściągam wg tej listy:
libdvdcss
libxine1
amarok-xine
k3b-codecs
w32codec-all
ffmpeg
Oraz opcjonalnie:
helix-banshee
mplayer
vlc
kmplayer-beta
codeine
i oprócz mplayera wszytsko udało mi się znaleźć, mam jeszcze pytanie, czy ściągać tylko to co jest w download, czy też to co jest w requires?Co?
i czy jeśli w download pojawia się kilka, czy kilkanaście wersji kodeka to wystarczy pobrać jedną, czy tez wszystkie, które są dla 10.03??
o i jeszcze jedno pytanie czy kodeki z powyższej listy wystarczą czy szukać jeszcze innych?

pozdrawiam i bardzo dziękuję za pomoc
Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #5 : Marzec 26, 2008, 15:40:12 »

Cytuj
...i czy jeśli w download pojawia się kilka, czy kilkanaście wersji kodeka to wystarczy pobrać jedną, czy tez wszystkie, które są dla 10.03??
o i jeszcze jedno pytanie czy kodeki z powyższej listy wystarczą czy szukać jeszcze innych?
W download pojawiają się różne wersje kodeka/pliku dla odpowiednich architektur oraz wersji systemu SuSE lub OpenSuSE.
A to, że powtarzają się parokrotnie to tylko z powodu tego, że podane jest wiele źródeł. Ale widziałem też różne wersje kodeka, pobierz jakąś dla siebie i przetestuj.
Zapisane
Andrzej79
*
Offline Offline

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #6 : Marzec 26, 2008, 15:47:57 »

a co z tym co jest w requires ?
Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #7 : Marzec 26, 2008, 16:01:05 »

Niegdzie nie znalazłem tam słowa requires przy pobieraniu.
Zapisane
Andrzej79
*
Offline Offline

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #8 : Marzec 26, 2008, 16:17:27 »

http://rpm.pbone.net/index.php3/stat/4/idpl/5926883/com/libffmpeg-api-0.4.9-2.1.x86_64.rpm.html

np tutaj poniżej download jest requires
Zapisane
Percy_Bent
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 162


« Odpowiedz #9 : Marzec 26, 2008, 22:47:48 »

to są zależności ale myślę że jeśli zainstalujesz wszystkie paczki z listy powyżej i tę jako ostatnią, to powinny zależności być spełnione, jeśli nie, instalator poda ci czego jeszcze ci brakuje i wtedy będziesz musiał doinstalować.
Zapisane
Andrzej79
*
Offline Offline

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #10 : Marzec 27, 2008, 10:09:04 »

czyli muszę pobrać wszystko to co jest w download (w tym wypadku 5 paczek) + ewentualnie zależnośi jeśli będą potrzebne?? czy tak??
Zapisane
Percy_Bent
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 162


« Odpowiedz #11 : Marzec 27, 2008, 20:49:16 »

nie... chodziło mi o pobranie i zainstalowanie wszystkich paczek które wypisałeś we wcześniejszym poście. W Download masz kilka linków do tego samego rpm, który znajduje się na różnych serwerach. po prostu staraj się instalować w kolejności takiej jaką masz na podanej przez ciebie liście...
Zapisane
Andrzej79
*
Offline Offline

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #12 : Marzec 28, 2008, 07:33:49 »

dzięki biore się zatem do roboty
Zapisane
Andrzej79
*
Offline Offline

Wiadomości: 18


« Odpowiedz #13 : Kwiecień 02, 2008, 07:00:33 »

niestety żadna miarą nie potrafię sobie poradzić z dokończeniem instalacji wszystkich pobranych pakietów, część  z nich udało się zainstalować bez problemów, natomiast przy innych pojawiły się niespełnione zależności, pobrałem je lecz przy próbie ich instalacji pojawiają się kolejne brakujące zależności i tak w kółko - im głebiej w las tym więcej drzew 

bardzo proszę o pomoc
Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #14 : Kwiecień 02, 2008, 13:55:28 »

niestety instalowanie oprogramowania w opensuse bez dostepu do internetu jest bardzo trudne. prosciej znacznie w slackware, gdzie jest malo (lub wcale nie ma) zaleznosci.
do instalacji pakietow ktorych nie potrafimy znalezc polecam http://packages.opensuse-community.org/
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl