openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Dysk USB - problem z prawem zapisu.  (Przeczytany 3902 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Szkrobi
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


« : Grudzień 11, 2007, 21:10:12 »

Po podłączeniu dysku usb (200GB) sformatowanego w ntfs (zwykle chodzi pod Windowsem) mogę z niego kopiować co chcę na laptop z Open Susem ale nie mogę nic przenieść z laptyopa na dysk, nawet jeśli się zaloguję jako root. Na dole pisze że nie mogę tu przenieść bo nie mam praw do zapisu. We właściwościach dysku usb wszelkie próby zmiany uprawnień kończą się błędem. Nawet jako root nic nie mogę zmienić. NIE MA TEGO PROBLEMU ZE ZWYKŁYM PEN DRIVEM a to też dysk tyle że flash. Czyżby format ntfs przeszkadzał? Jestem początkującym, szybko uczącym się użytkownikiem ale już mogę powiedzieć co bym w Linuksie zmienił i co mnie w nim najbardziej denerwuje. Właśnie ta ciągła weryfikacja użytkownika. Jeśli jestem jedynym użytkownikiem komputera powinienem mieć do wszystkiego dostęp jak w Windowsie. Chyba że można tak skonfigurować Linuksa tylko ja o tym nie wiem. Proszę o pomoc w sprawie dysku USB. Pozdrawiam wszystkich.
Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #1 : Grudzień 13, 2007, 16:13:38 »

dziwna sprawa. nie znam sie na tych sprawach ale moze byc to o d systemu plikow. pendrive zazwyczaj ma fat. a ten dysk ma ntfs. wez go zamontuj recznie jako ty do /home moze to cos da ale watpie
Zapisane
vitorio
*
Offline Offline

Wiadomości: 9


« Odpowiedz #2 : Grudzień 19, 2007, 21:42:29 »

Po podłączeniu dysku usb (200GB) sformatowanego w ntfs (zwykle chodzi pod Windowsem) mogę z niego kopiować co chcę na laptop z Open Susem ale nie mogę nic przenieść z laptyopa na dysk, nawet jeśli się zaloguję jako root. Na dole pisze że nie mogę tu przenieść bo nie mam praw do zapisu. We właściwościach dysku usb wszelkie próby zmiany uprawnień kończą się błędem. Nawet jako root nic nie mogę zmienić. NIE MA TEGO PROBLEMU ZE ZWYKŁYM PEN DRIVEM a to też dysk tyle że flash. Czyżby format ntfs przeszkadzał? Jestem początkującym, szybko uczącym się użytkownikiem ale już mogę powiedzieć co bym w Linuksie zmienił i co mnie w nim najbardziej denerwuje. Właśnie ta ciągła weryfikacja użytkownika. Jeśli jestem jedynym użytkownikiem komputera powinienem mieć do wszystkiego dostęp jak w Windowsie. Chyba że można tak skonfigurować Linuksa tylko ja o tym nie wiem. Proszę o pomoc w sprawie dysku USB. Pozdrawiam wszystkich.

Wszystko piszesz o problemie a nic nie napisałeś w jakim środowisku on występuje. Więc zacznę od :
1/ OpenSUSE 10.2 - tutaj należy zainstalować obsługę plików ntfs /pakiet ntfs-3g i fuse/.
    Pakiet ntfs-3g należy pobrać z repo a pakiet fuse winien być na krążku instalacyjnym. Następnym krokiem jest modyfikacja pliku fstab.
2/ OpenSUSE 10.3 - ma wbudowaną obsługę systemu plików ntfs. Należy tylko w konsoli jako root wydać komendę ntfs-config. Następnie uruchomi nam się okno narzędzia konfiguracji trybu zapisu dla ntfs.     
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl