openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Broadcom Corporation BCM94311MCG wlan mini-PCI (rev 02) - proszę o pomoc z kartą  (Przeczytany 5646 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
M@ilo
*
Offline Offline

Wiadomości: 7


« : Październik 20, 2007, 01:45:03 »

Jakiś tydzień temu zakupiłem laptopa HP 6715s, jakiś tydzień męczę się z poprawnym zainstalowaniem karty (testując różne dystrybucje, konfiguracje itp.).  Aktualnie próbuje z openSUSE 10.3 (najchętniej bym pozostał przy tym systemie gdyż prezentuje się z początku dość fajnie). Jedyny sukces jaki osiągnąłem to wykrycie karty po wgraniu firmware, jednak żadnego połączenia (nawet wykrycia sieci) nie udało mi się osiągnąć. Próbowałem ndiswrapperem instalacje sterowników, kopiowanie do różnych folderów sterów nic Smutny
Moj karta to Broadcom Corporation BCM94311MCG wlan mini-PCI (rev 02) i właśnie czy to (rev 02) oznacza, żejest to model którego aktualnie openSUSE (żaden inny Linux?) nie obsługuje (tak gdzieś przeczytałem, oby nie)? Pod XP wszystko działało, aż zainstalowałem aby sprawdzić czy to nie wina sprzętu.
Jestem naprawdę bardzo początkującym użytkownikiem Linuxa, może coś przeoczyłem? Nie wiem, może złe sterowniki pobierałem, mógłby mi ktoś podać namiary na sterowniki dla mojej karty? Wiecie jak to jest jak się człowiek denerwuje, że mu nie wychodzi (oj troche nabluzgałem do tego biednego notebooka Chichot ), może właśnie instalacja innych sterów przez ndiswrappera pomoże. Naprawdę załąmują mi się ręce z tą moją kartą  Co? może ma ktoś jeszcze jakiś inny pomysł?

PS
Próbowałem również intensywnie za pomocą strony http://en.opensuse.org/SDB:Broadcom_(BCM4306)_WLAN_Installation_under_SUSE#openSUSE_10.2_Option_1_-_Original_Driver_Procedure
jest tam instrukcja jak zamiast firmware zainstalowac przez ndiswrappera sterowniki.
Nie potrafiłem wykonać jednej instrukcji:
Cytuj
Also edit /etc/sysconfig/hardware/(your nic card) to change the module. Change 'bcm43xx' to 'ndiswrapper'

 su -c 'kwrite /etc/sysconfig/hardware/hwcfg-bus-pci-xxx

zamiast pliku tekstowego pojawiały się w konsoli przy nacisięciu entera takie strzałeczki (w sumie nie wiem czy to ma jakies zanczenie ale kto wie moze z powodu tego pliku pojawia się problem  :-) - chyba jestem nazbyt zdesperowany  Z politowaniem
>
>
>

« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2007, 01:48:22 wysłane przez M@ilo » Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #1 : Październik 20, 2007, 08:02:43 »

więc po kolei

1) idziesz na stronę ndiswrapper'a znajdziesz ją w google tam szukasz w bazie swojej karty i będziesz miał info na temat sterownika odpowiedniego

jeśli masz płytę CD ze sterownikami to szukasz pliku exe lub katalogu ze sterami (UWAGA muszą być to właściwe sterowniki)

- jeśli to plik exe to go rozpakowywujesz jak normalnego zipa (pod windowsem lub na linuxie przez krusader lub w konsoli
Kod:
cabextract katalogi/plik
)
- jeśli to katalog z plikiem inf i sys to fajnie je musisz ich rozpakowywać

2) kopiujesz katalog z plikami na pendrive lub partycje dostępną na linuksie

3) sprawdzasz czy masz zainstalowanego ndiswrappera najprościej przekonać system aby go jeszcze raz zainsalował w konsoli
Kod:
su
yast2 -i ndiswrapper
będzie tam zależność ale instalator sam ją rozpozna

4) konfigurujemy ndiswrappera

uruchamiamy konsole

przechodzimy do katalogu gdzie są pliki sterowników

Kod:
cd /katalog/katalog/

su

ndiswrapper -i plik.inf

oczywiście zamiast plik.inf podajesz taki plik z rozszerzeniem inf jaki jest w twoich sterownikach

5) sprawdzamy czy instalacja przebiegła pomyślnie

Kod:
ndiswrapper -l

6) konfigurujemy kartę aby korzystała ze sterowników ndiswrappera

uruchamiamy YaST przechodzimy do urządzeń sieciowych dalej do kart sieciowych wybieramy kartę broadcom klikamy na edytuj i w zakładce sprzęt w miejscu moduł zamiast bcm43xx wpisujemy ndiswrapper


7) kilka informacji

- polecam korzystać z obsługi połączeń internetowych przez networkmanagera
- w przypadku niektórych kart sieciowych LAN (np.: VIA-RHINE) system będzie się wieszał w przypadku gdy najpierw załaduje się sterownik ndiswrappera a dopiero później karty LAN

ROZWIĄZANIE:

- wyłączenie karty LAN (kto i tak nie będzie z niej korzystał)
w ustawieniach sprzętowych karty LAN w miejscu moduł zostawiamy puste pole

- przełączenie karty WiFi aby ładowała się później
w ustawieniach ogólnych karty WiFi w polu Aktywacja urządzenia wybieramy Ręczna (karta będzie uruchamiana wraz z networkmanagerem)

8) system wiesza się podczas uruchamiania (patrz pkt. 7)

- uruchamiamy system w trybie bezpiecznym ale w opcjach uruchamiania zamiast 3 wpisujemy 1 lub na końcu po spacji wpisujemy 1 (uruchamiamy system w trybie bezpiecznym bez obsługi sieci)

- logujemy się na konto root'a

przechodzimy do katalogu /etc/sysconfig/network/
Kod:
cd /etc/sysconfig/network/

edytujemy plik konfiguracyjny karty WiFi

u mnie był to plik
Kod:
ifcfg-eth0

ale może być to też
Kod:
ifcfg-eth1

itd

rozpoznasz go po tym że plik konfiguracyjny karty LAN jest dużo krótszy od pliku konfiguracyjnego karty WiFi

edytujemy linijkę

Kod:
STARTMODULE=

tak aby było

Kod:
STARTMODULE='manual'

zapisujemy i restartujemy komputer

jeśli to nie pomoże to zmieniamy tą linijkę na

Kod:
STARTMODULE='off'

wyłączymy wtedy WiFi i system powinien uruchomić się bez problemów


« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2007, 15:56:46 wysłane przez susek.info » Zapisane
M@ilo
*
Offline Offline

Wiadomości: 7


« Odpowiedz #2 : Październik 20, 2007, 10:50:05 »

Dziękuje za zainteresowanie problemem 
Wszystko idzie ok do punktu 6:

6) konfigurujemy kartę aby korzystała ze sterowników ndiswrappera

uruchamiamy YaST przechodzimy do urządzeń sieciowych dalej do kart sieciowych wybieramy kartę broadcom klikamy na edytuj i w zakładce sprzęt w miejscu moduł zamiast bcm43xx wpisujemy ndiwrapper


Nie mam karty (usunąłem ją przy innych próbach konfiguracji), jednak jak dodaję nową kartę bezprzewodową i w module wpisuje ndiswrapper wpis ten po naciśnięciu przycisku dalej poprostu znika, bo gdy potem edytuje ustawienia karty nie ma go tam Smutny Nie wiem czy ma to coś do rzeczy, ale z menu rozwijanego nie mam żadnych modułów do wybrania Smutny

---edit---
Działa!!!
Naprawdę WIELKIE DZIĘKI! Myślałem, że już nigdy mi się nie uda, thx
Aby odpalić użyłem jeszcze:
- komendy
Kod:
modprobe ndiswrapper
- skasowałem kartę bezprzewodową którą sam dodałem
- zrestartowałem komputer, wykryło mi kartę z modułem bcm43xx
- poblokowałem na wszelki wypadek jeszcze raz bcm43xx (kożystałem z instrukcji na http://en.opensuse.org/SDB:Broadcom_(BCM4306)_WLAN_Installation_under_SUSE#openSUSE_10.2_Option_2_-_bcm43xx_Removal_Procedure)
- wykonałem punkt 6 - w ustawieniach karty zamieniłem moduł z bcm43xx na ndiswrapper i internet działa póki co jak marzenie

Gdyby ktoś miał taki sam problem:

Dla HP 6715s polecam sterowniki z pliku sp34152.exe - rozpakujemy to za pomocą
cabextract sp34152.exe

A i jeszcze w poradniku susek.info (jakże skutecznym ^^) są podajże 2 literówki pisze ndiwrapper zamiast ndiswrapper - to jakby się ktoś zastanawiał czemu dana komenda czy konfiguracja nie działa 
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2007, 11:35:01 wysłane przez M@ilo » Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #3 : Październik 20, 2007, 15:58:06 »

Cytuj
A i jeszcze w poradniku susek.info (jakże skutecznym ^^) są podajże 2 literówki pisze ndiwrapper zamiast ndiswrapper - to jakby się ktoś zastanawiał czemu dana komenda czy konfiguracja nie działa

poprawione
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl