openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: admin root i user jako jeden urzytkownik  (Przeczytany 4571 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
outlaw
*
Offline Offline

Wiadomości: 7


« : Październik 11, 2007, 11:48:53 »

witam

co mozna zrobic w opensuse 10.2 w srodowisku GNOME zeby zalogowywac sie jako wlasciciel,admin oraz zwykly user jednoczesnie? jestem jedynym uzytkownikiem tego systemu wobec czego chce miec pelen dostep do plikow z pozycji wlasciciela (wydaje mi sie ze system domyslnie laduje usera z limitowanym dostepem do katalogow np /usr/share/themes do ktorych nie mam dostepu z konta)

drugi problem to wszechobecne hasla systemowe da sie to jakos zapisac? jakis odpowiednik kwallet z KDE do GNOMA albo cos innego? bo meczy mnie co wlaczenie komputera wpisanie hasla routera na internet wi-fi  a ponadto prosi mnie za kazdym razem o haslo passphrase keyring by sie polaczyc z netem.

chcialbym miec pelen dostep do moich plikow i nie chce zadnych hasel to ogolnie moje wymagania

ps istnieje KADU pod Gnoma ?

pozdrawiam
Robert
Zapisane
strajk
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 80



« Odpowiedz #1 : Październik 11, 2007, 14:41:30 »

To ja do tej ostatniej części się odniosę   "ps istnieje KADU pod Gnoma ?"

Generalnie Kadu jest dla KDE, ale działa również dobrze pod Gnome chociaż są kłopoty z autostartem :]
Natomiast podstawowym klientem GG dla gnome jest Pidgin,gajm itp :]

Co do drugiej części to rozwiązanie jest w miarę proste: 

1. Wyłączyć knetworkmanager
2. usunąć konfigurację  kart sieciowych
3. Zrobić wpis  startowy do /etc/rc.d/boot
4. przykładowy wpis: iwconfig eth1 essid NAZWA SIECI key KLUCZ; ifconfig eth1 up; dhcpcd eth1 

Przy standardowym uruchamianiu internetu (knetwork) trwa to bardzo długo, natomiast ten wpis odpala neta od razu, przed zaladowaniem sie jakigokolwiek programu  !


 
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2007, 05:48:35 wysłane przez strajk » Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #2 : Październik 11, 2007, 21:53:58 »

do korzystania z komputera nie potrzebujesz uprawnień root'a

nie codzinnie instalujesz nowe oprogramowanie edytujesz pliki systemowe etc

Linuksa nie da się ustawić na obydwa konta i nie powinno i tek masz teraz łatwość >> system >> menadżer plików >> menadżer plików - uprawnienia administratora

poco potrzebujesz dostęp do: /usr/share/themes??

hasla systemowe

z tego co widze to chodzi o hasła do sieci bezprzewodowej co do gnome to nie znam się ale w KDE korzystam kwallet i wszystko śmiga prawidłowo

kiedyś były gg2 gnugadu i coś jeszcze ale nie pamietam
Zapisane
outlaw
*
Offline Offline

Wiadomości: 7


« Odpowiedz #3 : Październik 12, 2007, 09:38:51 »

sprawa troche sie wyjasnila oto moje rezultaty

1. konto root haslo roota przy logowaniu i osiagnalem to co chcialem czyli dostep admina do wszystkich katalogow bez komunikatu ze nie jestem wlascicielem systemu
    chcialbym jeszcze sie dowiedziec jak ustawic zeby konto root ladowalo sie automatycznie przy starcie systemu bez wpisywania Root + hasla przy loginie

2 coprawda udalo mi sie mniejwiecej pojac jak dziala default keyring ale nadal nie moge ustawic automatycznego logowania do sieci z kodem WEP 64 ale coz nie mozna miec wszystkiego

3. KADU dziala pod GNOME bardziej niz prawidlowo wiec problem sam sie rozwiazal ;0

pozdrawiam
R.

PS jesli ktos ma jakies pomysly co zrobic z tymi 2ma problemami co pozostaly bylbym bardziej niz wdzieczny
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl