openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Instalacja wifi w OpenSuse 10.3  (Przeczytany 5174 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Percy_Bent
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 162


« : Październik 07, 2007, 16:12:18 »

Jądra kernela od 2.6.17 mają wbudowane sterowniki do kart WiFi BCM34xx które obsługiwać mają karty zamieszone na stronie  http://bcm43xx.berlios.de/ (http://bcm43xx.berlios.de/)niestety sterownik ten nie działa już w jądrze 2.6.22 które znajduje się w najnowsym OpenSuse 10.3, mimo że jest domyślnie zainstalowany.
Aby uruchomić kartę Wifi która miała by obługiwana przez powyższy sterownik musimy uzyć starego dobrego Ndiswrapper.
Będziemy do tego potrzebowali zainstalowanego pakietu ndiswrapper oraz sterowników do naszej karty dedykowanych Windows XP.

Na początek musimy pozbyć się niedziałającego terownika. W konsoli logujemy się na koncie root (su) i podajemy komendę:
modprobe -r bcm34xx

teraz z sterownika windowsowego „wyciągamy” plik inf który zazwyczaj znajduje się w katalogu Driver. (sterownik w postaci pliku exe możemy rozpakować jak zwykłe archiwum zip)

w konsoli podajemy komendę:
ndiswrapper -i /home/użytkownik/sterownik/driver/driver.inf

gdzie:
/home/użytkownik/sterownik/driver/ -ścieżka do katalogu z plikiem inf
driver.inf – nazwa pliku inf (ważna jest wielkośc liter)

teraz sprawdzamy czy sterownik zostalł poprawnie zainstalowany:
ndiswrapper -l

powinniśmy otrzymać coś takiego:
bcmwl5 : driver installed
        device (14E4:4318) present (alternate driver: bcm43xx)

teraz zapisujemy configurację ndiswrapper:
ndiswrapper -m

i dodajemy do jądra:
modprobe ndiswrapper

Teraz zostaje nam już tylko skonfigurowanie karty sieciowej.
uruchamiamy Yast2, wchodzimy do zakładki Urządzenia Sieciowe i wybieramy Karty Sieciowe.
Prawdopodobnie karta wifi będzie już wykryta przez system i skonfigurowana. Polecam przejżenie jej konfiguracji, a następnie dodanie karty sieciowej z analogiczną konfiguracją, tylko w ustawieniach modułu należy podać ndiswrapper zamiast bcm34xx.
Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #1 : Październik 08, 2007, 11:42:03 »

Bardzo ładny opis

mam tylko jedną uwagę:

Cytuj
Polecam przejżenie jej konfiguracji, a następnie dodanie karty sieciowej z analogiczną konfiguracją,

ja po prostu zmieniłem moduł w konfiguracji na ndiswrapper
Zapisane
Percy_Bent
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 162


« Odpowiedz #2 : Październik 08, 2007, 18:38:15 »

ja tez próbowałem niestety nie chciało mi przyjąć takiej zmiany i pomogła dopiero konfiguracja nowego urządzenia od podstaw. stąd to stwierdzenie
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl