openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: SuSe i WinXP Home  (Przeczytany 12996 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
zefirek
*
Offline Offline

Wiadomości: 8


« : Wrzesień 07, 2007, 14:16:30 »

Witam.Jestem taki jak ten dział POCZĄTKUJĄCY.Proszę o pomoc w udostępnieniu w Linuxie katalogów w zależności od użytkownika.Jak ustawić logowanie przez WinXP Home do zasobów Linuxa?Dodam że zadanie brzmi: Serwer plików dla Win XP Home! Pozdrawiam
Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #1 : Wrzesień 07, 2007, 16:58:12 »

temat nazywa się samba

musisz na linuxie uruchomić sambe (YaST>>usługi sieciowe>>Samba)

ustalasz grupę roboczą to samo musisz mieć w XP prawym na mój komputer właściwości nazwa komputera

następnie odblokowujesz porty na zaporze (uwierz czy nie ja do tej pory nie wiem które powinny być odblokowane)

następnie ustawiasz zasoby które mają być udostępniane i użytkowników (tutaj aj nazwę użytkownika taką jak w windowsie i takie samo hasło jak do windowsa nie będzie trzeba każdorazowo wbijać ich)

teraz zna xp wyświetlasz otoczenie sieciowe i wybierasz komputer z sambą mapujesz dysk i masz wszystko

jak chcesz aby każdy użytkownik miał osobny katalog to musisz tak skonfigurować sambe

tekst opisowy bo nigdy tego nie robiłem ale masz plan czego szukać w sieci
Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #2 : Wrzesień 08, 2007, 20:50:25 »

konto goscia na ftp a nie na nobody
Zapisane
zefirek
*
Offline Offline

Wiadomości: 8


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 10, 2007, 07:40:12 »

Dzięki. Jednak wszystko porobiłem samba widoczna ale niemogę się zalogować do samby z XP home, mam dodanego urzytkownika i hasło i nadal nie mogę.Jako gość a i owszem ale nie wiem co zrobić aby można było się zalogować.
Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #4 : Wrzesień 10, 2007, 10:09:08 »

spróbuj wyłączyć na chwile firewall

Kod:
SuSEfirewall2 stop

i teraz spróbuj się zalogować

ale nie zapomnij włączyć firewall

Kod:
SuSEfirewall2 start
Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #5 : Wrzesień 11, 2007, 07:19:32 »

no napisalem ci ze rozwiazaniem jest w sambie konto goscia ustawic jako ftp a nie jako nobody. w yast2 wejdz do firewall i dodaj do zezwolone uslugi sambe
jeszcze w sambie edzialy skonfiguruj tak aby win mogl przegladac je.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2007, 07:24:03 wysłane przez Filipek90 » Zapisane
zefirek
*
Offline Offline

Wiadomości: 8


« Odpowiedz #6 : Wrzesień 20, 2007, 09:21:32 »

Witam.Miałem trochę pracy i nie sprawdzałem ale już siadam i zobaczę co to da.Dzieki że jesteście może coś stworzę przy Waszej pomocy.Pozdrawiam
Zapisane
strajk
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 80



« Odpowiedz #7 : Wrzesień 22, 2007, 07:32:42 »

zefirek udało ci się ?  Bo mi nie Chichot ale jeszcze powalczę :]
Zapisane
zefirek
*
Offline Offline

Wiadomości: 8


« Odpowiedz #8 : Październik 01, 2007, 07:42:24 »

Witam.Natłok zajęć troszkę mnie ograniczył ale wstępne efekty już są.Mogę się zalogować ale pozostało ustawić kto co widzi i jakie ma prawa oraz problem większy - jak wymusić ponowne logowanie.Wierzę że uda sie to rozwiązać.Jeśli tylko coś wymyślę dam znać.Choć powiem szczerze jeszcze nie wiem i nie rozumiem jak i co udało mi się zrobić.
Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #9 : Październik 01, 2007, 10:52:35 »

Cytuj
jak wymusić ponowne logowanie

a dokładniej o co chodzi??

teraz jedna sprawa aby ustawienia zadziałały musisz po każdej zmianie zrestartować smabe

Kod:
/etc/rc.d/samba restart

oczywiście z konta root'a
Zapisane
zefirek
*
Offline Offline

Wiadomości: 8


« Odpowiedz #10 : Październik 03, 2007, 13:07:58 »

No zakładam że po wybraniu serwera w otoczeniu sieciowym loguje się jako użytkownik i połączenie jest stale a co jeśli chcem zmienić użytkownika?? No i pojawił się większy problem. Katalogi i pliki utworzone przez jednego z użytkowników są tylko do odczytu dla innych:( oraz problem długich nazw z polskimi znakami:( samba ma problem z ich podłączaniem.
Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #11 : Październik 04, 2007, 07:36:02 »

Tak to jest jest skonstruowane niestety bo tak działa zasób sieciowy pod windowsem (samba ma go naśladować).

Możesz poszukać w sieci czegoś a co do nazw plików to ja znam tylko ograniczenie do 256 znaków na ścieżkę i nazwę pliku.
Zapisane
zefirek
*
Offline Offline

Wiadomości: 8


« Odpowiedz #12 : Listopad 15, 2007, 14:54:35 »

No i znów po przerwie powracam do serwera. Jest już nieźle lecz mam problem z prawami dostępu do katalogów i plików.Jak ustawić na pełny dostęp dla wszystkich bo ustalanie każdemu osobno mnie męczy a pracowałem z NOVELLEM i mam skrzywienia z tego systemu.
Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #13 : Listopad 15, 2007, 18:54:16 »

dla ulatwienia radze to zainstalowac
http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin-1.380-1.noarch.rpm
rpm -Uvh [sciezka]
potem w przegladarce wpisujesz    https://localhost:10000/
tam masz caly ogromny panel do zarzadzania systemem i samba tez
Zapisane
zefirek
*
Offline Offline

Wiadomości: 8


« Odpowiedz #14 : Listopad 16, 2007, 08:47:01 »

To już mam za sobą, ale powiem nie jest to rewelacja, no może za kilka lat się nauczę:)Narazie nie mogę potestować i ciężko mi coś wymyślić ale codzień coś nowego powstaje i może ktoś coś wymyśli mądrego.Narazie zostaje mi eksperymentować.
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl