openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Awaria systemu - partycje  (Przeczytany 4237 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ramelof
*
Offline Offline

Wiadomości: 10


« : Czerwiec 18, 2007, 18:29:06 »

Zanim coś robiłem było tak:
hd1 - NTFS - WINDOWS XP
hd5 - NTFS - LOGIC
hd6 - NTFS - LOGIC
hd7 - NTFS - LOGIC
hd8 - SWAP
hd9 - ext3 - /
hd10 - ext3 - /home

Postanowiłem doinstalować sobie Ubuntu i teraz wygląda to tak:
hd1 - NTFS - WINDOWS XP
hd5 - NTFS - LOGIC
hd6 - NTFS - LOGIC
hd7 - NTFS - LOGIC
hd8 - SWAP
hd9 - ext3 - /             ->suse
hd10 - ext3 - /           ->debian-ubuntu
hd11 - ext3 - /home   ->suse

Jak już widać zmieniła się lokalizacja home(kapłem się za późno) i w czasie włączania suse mam stop i każe mi wpisać hasło admina w konsoli tej przy starcie jest (none) zamiast takiej nazy jak zwykle. Jak mam to naprawić rozumiem, że chodzi tu tylko o zmiane ustawień w systemie by ładował hd11 jako /home a nie hd10.

Jak to mi kolega powiedział: "Linux to nie Window$ i nie trzeba go reinstalować gdy jest awaria"

~~EDIT

I jeszcze jedna sprawa dałem przez fixmbr - płytka win i teraz nie mam dostępów do linuxów z płyty nie moge go normalnie uruchamiać tylko instalacje, jak moge wrócić gruba albo zrobić jaką dyskietke(najlepiej z poziomu windy) z grubem.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2007, 19:36:46 wysłane przez ramelof » Zapisane
howkeye
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2



« Odpowiedz #1 : Czerwiec 18, 2007, 21:47:52 »

gruba spróbuj maprawić startując kompa z płyty instalacyjnej SUSE: Wybierz installation potem chyba język a potem masz do wyboru opcje instalacji klikasz na "Inne" i naprawa systemu. Otworzy Ci się aplet w którym wybierasz sposób naprawy - kliknij środkowy przycisk i zaznacz opcję naprawy bootloadera.
Narzędzie do naprawy chyba pozwala też zmienić opcje fstab  ale z tego co pamiętam chyba jest to dość zawiłe..
Dlatego proponuję sposub mniej graficzny: Po naprawie bootloadera odpal SUSE tam gdzie wyświetla (none) wpisujesz hasło roota potem
vi /etc/fstab
wciskasz klawisz "i" zamieniasz hda10 na hda11
potem [ESC] :wq [ENTER]
oraz reboot

Ale zadziała tylko wówczas jeśli poprzednia zawartość partycji hda10 (/home) została nietknięta - czyli jeśli nie sformatowałeś jej żeby zrobić miejsce dla ubuntu.
Bo jeśli tak sytuacja się trochę komplikuje..
Zapisane
ramelof
*
Offline Offline

Wiadomości: 10


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 19, 2007, 12:11:00 »

gruba spróbuj maprawić startując kompa z płyty instalacyjnej SUSE: Wybierz installation potem chyba język a potem masz do wyboru opcje instalacji klikasz na "Inne" i naprawa systemu. Otworzy Ci się aplet w którym wybierasz sposób naprawy - kliknij środkowy przycisk i zaznacz opcję naprawy bootloadera.
Narzędzie do naprawy chyba pozwala też zmienić opcje fstab  ale z tego co pamiętam chyba jest to dość zawiłe..
Dlatego proponuję sposub mniej graficzny: Po naprawie bootloadera odpal SUSE tam gdzie wyświetla (none) wpisujesz hasło roota potem
vi /etc/fstab
wciskasz klawisz "i" zamieniasz hda10 na hda11
potem [ESC] :wq [ENTER]
oraz reboot

Ale zadziała tylko wówczas jeśli poprzednia zawartość partycji hda10 (/home) została nietknięta - czyli jeśli nie sformatowałeś jej żeby zrobić miejsce dla ubuntu.
Bo jeśli tak sytuacja się trochę komplikuje..

Nie fomatowałem. Tylko ją pomniejszyłem.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl