openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Pierwsza instalacja  (Przeczytany 6985 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Jdwind
*
Offline Offline

Wiadomości: 15


« : Czerwiec 13, 2007, 11:28:36 »

Witam. Zapewne wątek jakich było wiele, postaram się więc skrócić jak się tylko da. Otóż pierwszy raz instaluje Linuksa na komputerze, prosiłbym o kilka wskazówek. Mój komputer to P4 2,66GHZ, 1GB DDR2, Dysk 80GB (z czego 30 przeznaczyłem na openSUSE, reszta XP na NTFS), GF FX5200. Czy taki podział 30GB na partycje będzie ok - po 14GB na / i /Home EXT3 oraz 1GB swat (na końcu dysku?), czy dodać jeszcze jakieś partycje? Następnie czy podczas instalacji coś specjalnego włączyć/wyłączyć czy "jechać" standardowo (system z przeznaczeniem na razie jako desktop i do nauki administracji ogólnie). Monitor 19" LCD, pod win XP częstotliwość 75Hz, czy nie będzie problemu z ustawieniem takiej pod openSUSE? I chyba na początek to tyle, o co chciałem Was zapytać. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi,
Jeszcze jedna sprawa - czytałem na forum, że podczas instalacji mogą wystąpić błędy, i że powinno się uaktualnić jakieś pakiety? Może ktoś mi powiedzieć coś więcej, czy to tylko nieczęste przypadki?
Dzięki i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2007, 12:01:57 wysłane przez Jdwind » Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #1 : Czerwiec 13, 2007, 13:21:47 »

podczas instalacji będziesz miał partycjonowanie tam dokładnie się przyjrzyj partycjom.

Co do oprogramowania to zaznacz dodatkowo (wykorzystaj szukaj)

kernel-sources
gcc
gcc-c++
make
automake
autoconf
mc
ncurses

wyskoczy potem że aby wszystkie zależności zostały spełnione należy doinstalować więcej pakietów (klikamy ok)

później po zainstalowaniu skorzystaj artykułu o multimediach (od razu doda źródła instalacji 2 najpopularniejsze) będziesz mógł korzystać z dobrodziejstw instalacji programów prosto z sieci
Zapisane
Jdwind
*
Offline Offline

Wiadomości: 15


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 13, 2007, 15:23:00 »

No dobra, wiem, że będę miał partycjonowanie. Ja się zapytałem, czy podane przeze mnie wielkości partycji mogą być, czy nie. Odnośnie pakietów, które podałeś, żebym zaznaczył podczas instalacji dodatkowo - wszystkie (najbardziej mi chodzi o te źródła) będą mi potrzebne? Jak pisałem, to moja pierwsza instalacja. Acha, i jeszcze jedna prośba - oprócz konta root będzie potrzebne kont Z.U. - też się pyta o to podczas instalacji czy później się zakłada takie konto? Jeżeli pytam o zbyt dużo, może rzucicie jhakimś linkiem, gdzie to jest opisane, bo nawet za bardzo nie wiem, jak zapytać google o to wszystko.
Dzięki i pozdrawiam.
Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #3 : Czerwiec 13, 2007, 18:04:58 »

opis instalacji screen po screenie masz tutaj:

http://www.susek.info/article/Instalacja_openSUSE_10.2_screen_po_screenie.shtml

Co do partycji to na system wystarczy nawet 8 GB bo chyba wszystkiego nie będziesz instalował  ja się zawsze mieściłem do 5 GB ale czasami było przyciasno

partycje home robisz po to aby uniezależnić swoje dane od systemu możesz mieć 2 wersje linuksa korzystające z tego samego home.

Co do konta użytkownika to musisz go utworzyć nie zalecane jest pomijanie tej opcji możesz też ustawić aby system ładował się na danego użytkownika bez logowania podobnie jak Windows 98 pracuj na tym "zwykłym użytkowniku" a jak będziesz coś potrzebował to i tak zapyta cię o hasło root'a

Co do monitora to jest to sprawa indywidualna a kartę graficzną powinien bez problemu obsłużyć
Zapisane
Jdwind
*
Offline Offline

Wiadomości: 15


« Odpowiedz #4 : Czerwiec 14, 2007, 19:03:40 »

Witam, właśnie szczęśliwie nadają z openSUSE Chichot Instalacja przebiegła w miarę spokojnie, niestety szukałem podczas instalacji powyższych pakietów i ich nie znalazłem. Możesz mi podpowiedzieć jak je mogę zainstalować teraz? Bedę wdzięczny.
Pozdrawiam.
P.S. jest super.. świetny i w ogóle
Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #5 : Czerwiec 15, 2007, 08:27:45 »

Kod:
su

yast2 -i kernel-sources gcc gcc-c++ make automake autoconf mc ncurses
Zapisane
n00b
*
Offline Offline

Wiadomości: 1


« Odpowiedz #6 : Listopad 12, 2007, 14:56:27 »

Witam, obecnie posiadam Athlona 3000+(64-bity), 1GB ramu dysk 80 GB gdzie sa partycje 10, 20 i 50GB.  Chciałem sobie postawic (po raz pierwyszy ) Linuxa, bedzie to SuSE ver. 10.3. Jak podzielc ta partycje 20GB ( na niej chce miec Linuxa) zeby bylo wszystko ok? Dzieki za rady 
Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #7 : Listopad 12, 2007, 19:32:14 »

Witam, tu masz opisany proces partycjonowania dysku:
Kod:
http://www.forum.susek.info/index.php?topic=10.0

A tutaj instalacja z innymi systemami operacyjnymi
Kod:
http://www.forum.susek.info/index.php?topic=448.0

Pozdrawiam...

P.S. Używaj funkcji Szukaj
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl