openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Udostępnianie połaczenia  (Przeczytany 5252 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Artur
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


« : Kwiecień 25, 2007, 09:56:29 »

Witam
Chciałbym udostępnić polączenie internetowe drugiemu komputerowi niestety nie wiem jak to zrobić. Do kompitera nr1 z OpenSuse10.2 jest podlaczony internet przez eth0. w komputerze nr1 jest jeszcze druga karta sieciowa do ktorej podpiety jest komputer nr2 z winXP i to wlasnie jemu chcialem udostepnic połączenie tak zeby na obydwu komputerach był internet czy ktos wie jak to zrobic prosil bym jednak o opis w miare przystepnie napisany poniewaz jestem zielony jesli chodzi o linuxa
pozdrawiam
ps. komputery sie widza bo pingi wychodza
Zapisane
longman
Gość
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 27, 2007, 20:31:52 »

echo 1 >/proc/sys/net/ipv4/ip_forward
iptables -A POSTROUTING -s twojeIP/24 -j MASQUERADE -t nat
iptables -A POSTROUTING -o nazwa udostępnianego połączenia -j MASQUERADE -t nat

po wklepaniu powyższych poleceń powinieneś mieć net udostępniony - wpisz tylko swoje odpowiednie dane - numer IP i nazwa udost. interfacu. czyli eth0 w twoim przypadku

żeby nie wklepywać tego za każdym startem kompa wpisz to w plik i ustaw start razem z systemem

Zapisane
Artur
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 28, 2007, 13:12:21 »

a cos dokladniej na temat nazwy polaczenia gdzie taka nazwa sie znajduje ? znaczy skad moge ta nazwe wyciagnac? bo ja jak narazie spielem 2 komputery i nigdzie zadnej nazwy nie wpisywalem
i druga sprawa w jaki plik to wpisac ?
prosze o wyrozumialosc jak pisalem wyzej jestem zielony
pozdrawiam
Zapisane
longman
Gość
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 28, 2007, 14:40:36 »

a cos dokladniej na temat nazwy polaczenia gdzie taka nazwa sie znajduje ? znaczy skad moge ta nazwe wyciagnac? bo ja jak narazie spielem 2 komputery i nigdzie zadnej nazwy nie wpisywalem
i druga sprawa w jaki plik to wpisac ?
prosze o wyrozumialosc jak pisalem wyzej jestem zielony
pozdrawiam


ad1 nazwa to interface który chcesz udostępnić - czyli w twoim przypadku eth0 - jak sądzę - czyli karta sieciowa na której masz net z zewnątrz

ad 2 plik nazwij sobie jak chcesz - nadaj mu atrybut x czyli wykonywalny - uruchamiaj ten plik z konta root, np  z konsoli

nie wiem jaki masz net - czy masz stałe czy dynamiczne ip - napisz coś więcej

a procedura jest taka:
włączasz komp
startujesz net
i jeśli chcesz go udostępniac wpisujesz w konsoli # ./twoj_plik
od tego momentu powinieneś miec net na drugim kompie

jeśli dasz ten plik jako uruchamiany razem z systemem to będziesz miał udostępnianie od razu
Zapisane
Qwert
*
Offline Offline

Wiadomości: 3


« Odpowiedz #4 : Wrzesień 20, 2008, 02:26:45 »

Chciałbym dokładnie to samo zrobić tylko że mam neostrade. Chciałbym żeby Linux SUSE 11 udostępniał połączenie internetowe drugiemu kompowi. Komputery sa podpięte kablem sieciowym, komunikują się między sobą tzn. pingi odpowiadają z obu stron tylko brakuje wyjścia na świat komputerowi, któremu chce udostępnić neostrade.
Proszę o podpowiedz jak trzeba skonfigurować połącznie. Mile widziane jakieś wskazówki. Z góry dziękuję za podpwiedzi.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl