openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Instalacja opeSUSE 11.1 na zewnętrznym dysku USB.  (Przeczytany 4169 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mro
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


« : Marzec 31, 2009, 18:29:40 »

Witam!

Chciałbym prosić Was o pomoc. Znalazłem wiele różnych, głownie anglojęzycznych sposobów na instalacje openSUSA na zewnętzrnym twardym dysku podpiętym pod USB, jednak miło by było, gdyby ktoś ukonkretyzował mi mój wybór sposobu instalacji. Krótko mówiąc: w jaki sposób zainstalować openSUSE na HDD USB, tak aby był to pełny system, odpalany z dysku USB (bootowanie), na dowolnym komputerze, posiadał możliwość zapisu i instalacji programów.

openSUSE ciałbym zainstalować na 160GB dysku zewnętrznym, obecnie - czysty, nowiutki. Chciałbym jednak z tego zachować 100 - 120GB jako zwykłą partycje NTFS, natomiast pozostałe 40 - 60 przeznaczyć na Linuxa.

Z czego dokonywać instalacji? Pełny obraz DVD , czy z LiveCD?
Czy podczas takiej instalacji mam odłączyć dyski twarde wewnętrzne?
Komputer na którym mam zamiar dokonywać instalacji ma jeden dysk twardy na którym zainstalowany jest WinXP Pro, niechciałbym aby po instalacji SUSE na usb hdd miał problemy z bootowaniem WinXP Pro. Czy mogłby mi ktoś powiedzieć w jaki sposób, albo podać link do polskiego/angielskiego konkretnego artykułu, który jest tym pewnym do tego typu instalacji. Z góry Dziękuje za pomoc.
Zapisane
mro
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 02, 2009, 21:30:57 »

No ok, widzę że jednak odpowiedzi brak...więc będe próbował tym sposobem http://en.opensuse.org/Installing_SuSE_on_External_USB_Drive.  Jednak mam kilka pytać co do tego sposobu instalacji.

1. Czy partycjonować dysk przed instalacją (np. z poziomu LiveCD, Windows'a) i jak powinien wyglądać prawidłowy rozkład patycji. Zaznaczam że chce przeznaczyć: 18GB na system, 2GB na SWAP'a, 120GB na zwykła partycje NTFS, i pozostałe 20GB na szyfrowaną partycje NTFS.
Jako żeby osognąć maksymalną wydajnośc rozumiem że pierwszą partycje na dysku powinna być partycja ext3 dla systemu, potem partcyje swap, a potem partycja 3 ntfs i partycja 4 ntfs.
 w takim razie przyjeło by to formę:

dev/sdb1(ext3)
dev/sdb2(linux-swap)
dev/sdb3(ntfs-3g)
dev/sdb4(ntfs-3g).

Czy lepiej zdać się na pertycjonowanie z poziomu instalatora(oczywiście ręcznie modyfikowane)

2. Czy najpierw może powinienem dać partycje SWAP, a potem ext3 i dalej ntfs?
Chodzi mi oto że w instrukcji instalacji, podane jest że gdy chce zainstalować GRUB'a na dysku zewnętrznym powinienem go zapisać w ścieżkach dev/sdb i dev/sdb1(pierwszej partycji dysku drugiego(zewnętrznego), i teraz czy tą pierwsza partycją może być właśnie partycja ext3 systemowa?.

Bardzo prosze o pomoc. Dziękuje.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl