openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: wymiana karty graficznej  (Przeczytany 10571 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ble ble ble
*
Offline Offline

Wiadomości: 45


« : Wrzesień 27, 2008, 18:20:06 »

witam serdecznie,

w swoim komputerze postanowiłem wymienić grafikę i tu pojawił się problem. po wymianie system nie jest w stanie się uruchomić. jest to na pewno wina karty (sterownika) bo ponownym zamienieniu karty wszystko wraca do porządku. moje pytanie: w jaki sposób zmusić system do ponownego rozpoznania karty graficznej? czy konieczna jest ponowna instalacja systemu? jeżeli tak czy muszę zgrać wszystkie dane z partycji /home, czy też jest jakiś sposób na zabezpieczenie ich podczas ponownej instalacji?

czekam na sugestie i sposoby rozwiązania problemu, pozdrawiam

dodam, że stara karta to r9200 a nowa to asus ah3650 obie na agp
Zapisane
przemokoch
Przyjaciel
*
Offline Offline

Wiadomości: 97


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 28, 2008, 09:49:05 »

Uruchom susa w  trybie bezpiecznym, zaloguj się na konto roota,
Kod:
init 3
zmień sterownik na , "radeonhd" albo "vesa"
Kod:
sax2 -r -m 0=radeonhd
uruchom x
Kod:
init 5
Kod:
sartx

Ściągnij sobie ze strony ati ( repo ma starsze wersje ) najnowszy sterownik zamknięty i zainstaluj, bo na tej karcie nie będzie akceleracji na otwartym.
Zapisane
ble ble ble
*
Offline Offline

Wiadomości: 45


« Odpowiedz #2 : Październik 04, 2008, 21:45:21 »

sterownik z ati nie działa !!! ani starsze ani nowsze

przeglądanie stron internetowych, pdf itp zajmuje niemożliwie dużo czasu przesuwanie stron trwa wieczność
Zapisane
przemokoch
Przyjaciel
*
Offline Offline

Wiadomości: 97


« Odpowiedz #3 : Październik 05, 2008, 15:02:27 »

Nie działa, czy działa bez akceleracji (bo wtedy to są takie objawy). Zdaje się że ta karta jest obsługiwana przez zamknięte.
Pamiętaj że przed instalacją zamkniętych musisz odinstalować zainstalowaną wcześniej ich wersję. Jak instalowałeś ze strony ati (
Kod:
/usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
). Nie wiem jaka masz wersją susa u mnie na 10.3 też ciągle występowały problemy z akceleracją, na 11 jest ok przy hd 2600. Jak nie da rady to próbuj z otwartymi sterami, ale tam jeszcze nie ma akceleracji, przynajmniej problemy z przewijaniem znikną. 
Zapisane
ble ble ble
*
Offline Offline

Wiadomości: 45


« Odpowiedz #4 : Październik 05, 2008, 20:12:53 »

3d na pewno nie działa. stery też nie powiedziałbym że działają bo takie działanie to nie działanie. najdziwniejsze było to, że po upływie jakiś 3 godzin strony zaczęły się przewijać w powiedzmy "normalnym" tempie. problem pozostał przy ponad stronicowych pdf'ach, doc'ach itp.

najpierw próbowałem odinstalowywać stare stery niestety nic to nie dało, więc postanowiłem wywalić cały system i zainstalować go od nowa też nie pomogło. co dziwniejsze podczas nowej instalacji suse nie rozpoznał karty - uruchomił się na vesa. po licznych próbach wmuszenia mu, że dysponuję czymś znacznie lepszym zainstalował kartę (na sterach ati), podziałał przez chwilę, zrestartował się i .... to był koniec. nie jestem w stanie odpalić systemu z żadnego trybu. zacina się zaraz po uruchomieniu sieci i koniec. wszelkie tryby ratunkowe pokazują że wszystko jest ok. przy wcześniejszych eksperymentach (przed nową instalacją) wymieniałem kartę na starą uruchamiałem system, zmieniałem na vesa i tak dalej.

używam (właściwie używałem) 10.3. naczytałem się że ponoć 11-ka jest strasznie niestabilna i nie wiem czy ją chcę. między innymi dlatego zainstalowałem linuxa bo windows doprowadzał mnie szewskiej pasji swoimi jeb...mi fanaberiami. dlatego proszę o pomoc co zrobić, że by ta karta zaczęła działać poprawnie. w tej chwili jestem znowu (od 4 dni) zmuszony używać tego  z microsoftu i już jestem wściekły.
Zapisane
Percy_Bent
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 162


« Odpowiedz #5 : Październik 05, 2008, 22:13:52 »

spróbuj zainstalować suse11... nie wiem skąd masz info o jego niestabilności bo ja działam na nim cały czas i nie mam żadnych problemów... mimo korzystania z kde 4.
Zapisane
przemokoch
Przyjaciel
*
Offline Offline

Wiadomości: 97


« Odpowiedz #6 : Październik 05, 2008, 22:59:30 »

Cytuj
co dziwniejsze podczas nowej instalacji suse nie rozpoznał karty - uruchomił się na vesa
w 10.3 nie było sterowników radeonhd, wiec sie nie dziw, instaluj śmiało 11, moim zdaniem jest nawet stabilniejsza,  ja osobiście wolę KDE 3.5 jak narazie
Zapisane
ble ble ble
*
Offline Offline

Wiadomości: 45


« Odpowiedz #7 : Październik 11, 2008, 15:12:15 »

długo nie odpisywałem bo pc mi się zepsuł. informacje o niestabilności wyczytałem na TYM portalu.

w poniedziałek włączę ściąganie suska 11 i zobaczymy co z tego wyjdzie
Zapisane
ble ble ble
*
Offline Offline

Wiadomości: 45


« Odpowiedz #8 : Październik 14, 2008, 22:44:38 »

no i kicha

susek instaluje się ale podczas pierwszego uruchomienia (jak i następnych) monitor przechodzi w stan czuwania i tyle. wersja kde = 3.5

co robić (i jak robić) dalej Co?

w trybie awaryjnym system uruchamia się i pokazuje właściwego radeona

w trybie normalnym wyłącza monitor zaraz po wczytaniu serwera CUPS i coś jeszcze (ostatniej linijki nie zdążam przeczytać a za cholerę nie wiem jak dostać się do logów systemu który nie odpalił)
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2008, 23:22:11 wysłane przez ble ble ble » Zapisane
ble ble ble
*
Offline Offline

Wiadomości: 45


« Odpowiedz #9 : Październik 16, 2008, 17:19:18 »

ok. poszło na zamkniętych z ati. jest fullwypas z 3D.

instalacja wg. przepisu z susek.info dla wersji 10.2


a jednak nie !!!

wszystko było pięknie do czasu aktualizacji systemu. problem przewijania stron powrócił. podobnie ma się sprawa z przesuwaniem okien. co jest grane !!!
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2008, 22:31:20 wysłane przez ble ble ble » Zapisane
przemokoch
Przyjaciel
*
Offline Offline

Wiadomości: 97


« Odpowiedz #10 : Październik 19, 2008, 17:25:34 »

Cytuj
wszystko było pięknie do czasu aktualizacji systemu. problem przewijania stron powrócił. podobnie ma się sprawa z przesuwaniem okien. co jest grane !!!
Pewnie przy aktualizacji, było coś zaktualizowane z kernela, zainstaluj jeszcze raz stery.
Zapisane
ble ble ble
*
Offline Offline

Wiadomości: 45


« Odpowiedz #11 : Październik 20, 2008, 20:23:43 »

pomogło ale czy to oznacza, że po każdej aktualizacji będę musiał bawić się w podobne chocki-klocki ? to jest lekki bezsens

Zapisane
przemokoch
Przyjaciel
*
Offline Offline

Wiadomości: 97


« Odpowiedz #12 : Październik 23, 2008, 19:55:09 »

Nie,  poprostu coś się ze sterownikiem podziało dziwnego, przy aktualizacji,


Cytuj
instalacja wg. przepisu z susek.info dla wersji 10.2
ble ble ble możesz podać linka?



« Ostatnia zmiana: Październik 23, 2008, 20:00:05 wysłane przez przemokoch » Zapisane
ble ble ble
*
Offline Offline

Wiadomości: 45


« Odpowiedz #13 : Październik 25, 2008, 12:34:48 »

się robi:

http://www.susek.info/article/3D-ATI-i-openSUSE-10.2-_juz-dostepne_.shtml

kartę instalowałem w trybie awaryjnym bo w "normalnym" komp nie był w stanie się uruchomić
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2008, 12:38:03 wysłane przez ble ble ble » Zapisane
ble ble ble
*
Offline Offline

Wiadomości: 45


« Odpowiedz #14 : Październik 30, 2008, 19:27:31 »

podczas dzisiejszej aktualizacji systemu zaktualizowany został kernel - problem powrócił.

to jest nie do pomyślenia. jak zabezpieczyć sterownik żeby nie były aktualizowane jego pliki Co?
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl