openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Czyli instalacja ze źródeł...???  (Przeczytany 4690 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Valis
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 36



« : Czerwiec 16, 2008, 13:05:36 »

Przyklejony temat jest zamknięty a mam parę pytań wyjaśniających.

Jeżeli używamy opcji 'make install' to program się sam kopiuje tam gdzie powinien. Pytanie, co zrobić gdy chcemy go instalować na np inną partycję niż system root?

Dobry nawyk z windowsa, że nie instaluje gier lub programów które po padzie systemu mogą działać bez reinstalacji tegoż programu. Ponadto jak będę instalował wszystko na '/' to w końcu system mi spuchnie a zostawiłem sobie na niego tylko 10 GB. Mam na home [inna partycja oczywiście] katalog opt1 i symlinka do niego na /. Chciałbym aby to był mój program files. Czy to że programy instalują się tam gdzie się instalują to właściwość linuxa samego w sobie, jakaś zmienną systemowa [do wyedytowania w pliku] czy może wartość w pliku make/config/et cetera w źródłach [mały edit pliku i po sprawie]?
Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #1 : Czerwiec 16, 2008, 14:49:50 »

w opensuse, calkowicie wystarczaja paczki rmp z repozytorii. dystrybucja ta slynie z duzej ilosci repozytori i paczek. opensuse sam wszystko kataloguje w odpowiednie katalogi. mysle, ze jakbys chcial napakowac full oprogramowania do twojego linuxa to spokojnie wystarczylby Ci dysk 30GB
Zapisane
Valis
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 36



« Odpowiedz #2 : Czerwiec 17, 2008, 09:21:49 »

Problem w tym, że mam dysk 10GB jak wspomniałem wyżej. Jak nie zacznę pakowac rzeczy na inną partycje to kiedyś mi się miejsce skończy. Poprostu martwię się na zapas, a i porządek na dysku lubię mieć.
Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #3 : Czerwiec 17, 2008, 17:03:05 »

to dysk masz definitywnie za maly. ten 10GB zaflaguj na "/" i wez sobie zalatw jakis wiekszy dysk na inne rzeczy np muze, filmy, gry i zaflaguj na "/home". "flaguje" sie podczas ustalania partycji przy instalacji
Zapisane
Valis
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 36



« Odpowiedz #4 : Czerwiec 18, 2008, 08:57:23 »

Czy w ogóle czytałeś OP?

10GB to partycja systemowa '/'. Mam jeszcze home z ok 27GB i 3 partycje ntfs. Abyś się nie pogubił dodam jeszcze, że mam dodatkowo swap'a z 2 GB

Mi rozchodzi się o to jak nie mieszać instalacji czystko użytkowych z systemowymi. Przy instalacji [w sumie słowo kompilacja jest bardziej adekwatne] nic mnie nie pytało o to gdzie się ten programik ma zadomowić. Nie spojrzałem w pliki źródłowe, cóż, za późno. Pytanie brzmi czy gdybym spojrzał w te pliki to bym coś znalazł? Czy raczej mam szukać miejsca docelowego w samym oSuse lub jakiejś zmiennej środowiskowej która opisuje windowsowy odpowiednik 'Program Files'?
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl