openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Grub - miejsce instalacji - Suse i Windows - jeden komp, dwa dyski fizyczne.  (Przeczytany 4303 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
hubertdz
*
Offline Offline

Wiadomości: 1


« : Kwiecień 09, 2008, 13:00:35 »

Żona łaskawie pozwoliła mi na swoim kompie wyposażonym w XP zainstalować Suse Komp jest wyposażony w dwa dyski fizyczne, i na mniejszym z nich postanowiłem się rozgościć z Linuxem. Niestety po instalacji i pierwszym uruchomieniu nie pokazuje mi się okienko linuksowego bootloadera, tylko od razu ładuje się winda. Domyślam się, że GRUB zapisuje się domyślnie na tym drugim dysku, i nie wiem do końca jakie mu wskazać miejsce instalacji, żeby startował po włączeniu kompa. Instalowałem już nieraz różne dystrybucje, na kompach z Windows też, ale zawsze był jeden fizyczny dysk, więc wystarczało sformatować wybraną partycję i nie kombinowałem nic z miejscem instalacji GRUBa, nawet się nad tym nie zastanawiałem szczerze mówiąc. Myślę, że powinienem wybrać jako miejsce zapisu GRUBa MBR, ale na 100% nie mam pewności Niezdecydowany Poproszę mądrzejszych o potwierdzenie, albo radę gdzie, bo komp żony i sytuacja delikatna 
Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #1 : Kwiecień 09, 2008, 15:02:41 »

w cfdisk ustaw flage boot na dysk windowsowy i podczas instalacji susa wybiez ten dysk jako docelowy dla gruba
Zapisane
asasello
*
Offline Offline

Wiadomości: 29


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 09, 2008, 17:15:54 »

Ja rozwiązałem ten problem w następujący sposób:
Włożyłem płytkę z OpenSuse do napędu, wtedy wczytał mi linuksa zamiast windy przy starcie (nie weim czy to reguła, ale u mnie tak działa), wszedłem w Yast → System → Program Rozruchowy → Inne (prawy dolny róg) → Wyszukaj i połącz z istniejącym menu GRUB. Po restarcie już się pytał jaki chcę system wybrać.
Pozdrawiam Asasello
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl