openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Laptpop z Vista+Susek  (Przeczytany 11495 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mord
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 16


« : Listopad 04, 2007, 18:36:50 »

mam takie pytanie:
jak krok po kroku zainstalowac na laptopie 2 system operacyjny
tyle co wiem orginalnie bedzie na laptopie tylko VISTA
a ja oprocz V. chce miec tez SuSka...
1.czy kolejność instalacji jest wazna?
2. czy da rade zainstalowac Viste i SuSka na jednej partycji
3. czy mozna podzielic na partycje dysk by nie tracic Visty (by nie trzeba bylo jej z powrotem stawiac)

(tyle co wiem bedzie 1 partycja z Vista na 160GB dysk+ukryta partycja do odzyskiwania Visty)
(Genuine Windows Vista Buiznes)
laptop ASUS F3FC

ps. czy na tym ASUSie SuSek dziala bez problemowo?? czy nie ma klopootow ze sterownikami do uzadzen??


pozdrawiam
+MORD+

« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2007, 18:39:20 wysłane przez mord » Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #1 : Listopad 04, 2007, 19:06:13 »

Otóż:
1) Kolejność instalacji jest następująca:
   a) Instalacja Visty
   b) Instalacja openSuSE
2) Partycjonowanie:
Jakimś dobrym programem pod Windowsa (w XP miałem Partition Magic 8 firmy "Power Quest") zmień rozmiar partycji Visty odzyskując minimum 10GB nowej partycji , (nie można zainstalować na jednej partycji Visty i openSuSE, ponieważ podczas instalacji następuje Formatowanie partycji systemem plików ext3)
3) Pod koniec instalacji openSuSE, zostanie wgrany program rozruchowy GRUB (domyślnie). Automatycznie doda do listy systemów Twoją Viste... Listę systemów można później edytować w ustawieniach systemu(YaST)

P.S. Musisz pamiętać, że gdy usuniesz partycje z openSuSE (uszkodzenie GRUBa) system Windows Vista się nie uruchomi z powodu braku silnika rozruchowego.
Do tego celu polecam programik, który należy nagrać na płytkę i bootować każdy system.
Płytkę wkrótce wystawie na serwer
Zapisane
mord
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #2 : Listopad 04, 2007, 19:17:13 »

Podczas instalacji SuSka na komputerze steacjonarnym
byl program podczas instalacji, ktrory sluzyl do partycjonowania dysku
czy ten program jest "dobry" by nie uszkodzic danych z Vista?? i utworzyc 2 partycje suska
Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #3 : Listopad 04, 2007, 19:26:10 »

Jeżeli masz zwykłą instalkę (bez LiveCD) to podczas partycjonowania dysku w instalacji wybierz opcję "inne">"zaproponuj własny układ">"dla zawodowców" coś takiego

I tam z listy partycji i dysków wybierasz tą którą chcesz przeznaczyć na OpenSuSE i klikasz na dole "edytuj" ustawiasz formatowanie z systemem plików ext3 i punkt montowania "/"
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2007, 19:53:32 wysłane przez SuSESuSE » Zapisane
Beyo
*
Offline Offline

Wiadomości: 10


« Odpowiedz #4 : Marzec 27, 2008, 17:29:07 »

A najlepiej z laptopa wogole wyrzucić Vistę i zainstalować XP..chodzi bez problemu.
Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #5 : Marzec 27, 2008, 20:58:54 »

A najlepiej z laptopa wogole wyrzucić Vistę i zainstalować XP..chodzi bez problemu.
Co to ma wspólnego? XP czy Vista kolejność jest ta sama.
Zapisane
cjtr
*
Offline Offline

Wiadomości: 4


« Odpowiedz #6 : Marzec 28, 2008, 10:01:50 »

Ja mialem właśnie taką sytuację jak ty: kupiłem lapka z V ale niestety nie sprawował się tak jak powinien, po prostu mmuuuuuuuuuulił. A OpenSuSE zainstalowałem nie mając o tym zielonego pojęcia. To był moje pierwsze spotkanie z linuksem... Ale do rzeczy: w moim wypadku instalacja polegała na włożeniu płytki instalacyjnej do napędu i klikaniu dalej... samo się zpartycjonowało i zainstalowało. Teraz jak troszkę się poduczyłem to przesunąłem rozkład partycji zwiększając home. PS mam tu tylko 40 GB!
Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #7 : Marzec 28, 2008, 16:42:42 »

I jaki masz z tym problem? 
40GB cały dysk? To trochę mało. Ja mam 250GB i ledwo mi starcza. Mam 4 linuxy + Vista + XP do testów wszystko 
Zapisane
duch92
*
Offline Offline

Wiadomości: 1


« Odpowiedz #8 : Październik 25, 2008, 21:49:23 »

Czy można prosić o jakiś sposób na zabezpieczenie bootloadera w razie gdybym chciał wyrzucić suse i pozostać przy samej viście?
Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #9 : Październik 27, 2008, 23:49:42 »

po co zabezpieczac bootloadera?
Zapisane
ble ble ble
*
Offline Offline

Wiadomości: 45


« Odpowiedz #10 : Listopad 06, 2008, 17:19:22 »

po usunięciu (a jeszcze lepiej przed usunięciem linuksa):

fdisk /mbr (/ lub \) nie pamiętam - to kasuje bootloader linuksowy albo z instalki windy możesz wybrać tryb ratunkowy czy jakoś tak i on przywróci oryginalny mbr (oryginalny czyli gówniany microsoftowski - nie pozwalający uruchomić nic innego poza windowsem)
Zapisane
Przemulala
*
Offline Offline

Wiadomości: 5


« Odpowiedz #11 : Grudzień 21, 2008, 12:27:41 »

Witam!
Mam podobny problem jak kolega, który założył ten wątek - obok już zainstalowanej Visty chcę zainstalować nowego openSUSE 11.1 (w laptopie). Miałem zrobić to już wczoraj, jednak przy podsumowaniu instalacji zastanowił mnie wpis odnośnie bootowania systemu; w GRUBie znajdowały się cztery opcje: domyślnie openSUSE 11.1, tryb awaryjny tego systemu oraz Windows 1 i Windows 2. Powstrzymało mnie to przed dalszą instalacją, ponieważ, przyznam się bez bicia, nie mam pojęcia jak to mogłoby działać.
Czy może to być związane z tym, że Vista znajduje się na dwóch partycjach (systemowy dysk C oraz dodatkowy D)?
A może po prostu jednej to tryb zwykły, a drugi awaryjny (jak z Linuksem)?
Zapisane
bluecat7
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 19



« Odpowiedz #12 : Grudzień 24, 2008, 13:16:58 »

Witam!
Mam podobny problem jak kolega, który założył ten wątek - obok już zainstalowanej Visty chcę zainstalować nowego openSUSE 11.1 (w laptopie). Miałem zrobić to już wczoraj, jednak przy podsumowaniu instalacji zastanowił mnie wpis odnośnie bootowania systemu; w GRUBie znajdowały się cztery opcje: domyślnie openSUSE 11.1, tryb awaryjny tego systemu oraz Windows 1 i Windows 2. Powstrzymało mnie to przed dalszą instalacją, ponieważ, przyznam się bez bicia, nie mam pojęcia jak to mogłoby działać.
Czy może to być związane z tym, że Vista znajduje się na dwóch partycjach (systemowy dysk C oraz dodatkowy D)?
A może po prostu jednej to tryb zwykły, a drugi awaryjny (jak z Linuksem)?
Windows 1 i Windows 2 oznaczają istniejące na dysku dwie partycje Windowsa - jedna z systemem a druga Recovery służąca do odzyskiwania systemu po awarii. Partycja Recovery jest partycją ukrytą więc najbezpieczniej będzie ustawić ją w Windowsie jako widoczną i dopiero wtedy zabrać się za instalację openSUSE. To która jest która poznasz po wielkości partycji - ta z systemem jest większa, Recovery ma przewaznie ok. 7 GB.
Zapisane
Przemulala
*
Offline Offline

Wiadomości: 5


« Odpowiedz #13 : Grudzień 25, 2008, 10:25:49 »

OK, a mógłbyś mi powiedzieć w jaki sposób mogę ustawić partycję Recovery jako widoczną? I czy znajduje się ona na partycji systemowej C czy drugim dysku lokalnym - D?
I ostatnie pytanie: uruchamiając system Vista będę mógł korzystać ze wszystkich partycji NTFS na dysku (czyli z systemowego oraz D)?
Zapisane
bluecat7
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 19



« Odpowiedz #14 : Grudzień 26, 2008, 22:59:44 »

OK, a mógłbyś mi powiedzieć w jaki sposób mogę ustawić partycję Recovery jako widoczną? I czy znajduje się ona na partycji systemowej C czy drugim dysku lokalnym - D?
I ostatnie pytanie: uruchamiając system Vista będę mógł korzystać ze wszystkich partycji NTFS na dysku (czyli z systemowego oraz D)?
Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami.
Gdyby partycja Recovery była na partycji C czyli razem z systemem, to w razie uszkodzenia tej partycji mie można by było naprawić systemu. Jest to zatem osobna partycja ale na tym samym dysku co partycja C.
Po uruchomieniu Visty bedziesz mógł kożystać ze wszystkich istniejących partycji postawionych na NTFS-ie - oczywiście oprócz partycji Recovery (chyba, że usuniecz jej zawartość).
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl