openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Problem z GRUB'em  (Przeczytany 7435 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
arti86pl
*
Offline Offline

Wiadomości: 10


« : Czerwiec 17, 2009, 19:52:25 »

Witam, problem mam tego typu, ze cokolwiek bym nie zmienil w grubie to po restarcie mam: No operating system found :/
Robie np:
Wrzucam windowsa na gore i zmieniam mu na default, daje zakoncz i po restarcie juz nie ma systemow wogole, znowu musze SUSE przeinstalowac bo jak daje napraw to i tak nie naprawia, jest komunikat ze GRUB przywrocony a jednak go nie ma.
Robie cos zle?
A drugie pytanie, to jesli juz taka sytuacja mi sie stanie znowu to jak przywrocic GRUBA bez reinstalacji SUSE?

Mam SUSE 11.1, ucze sie dopiero wiec stad te pytania

z gory dzieki

pozdro
Zapisane
arti86pl
*
Offline Offline

Wiadomości: 10


« Odpowiedz #1 : Czerwiec 19, 2009, 20:52:28 »

widze ze tutaj pomocy nie otrzymam :/
a tyle znawcow linuxa tutaj
Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 20, 2009, 01:40:34 »

Istnieje taki programik LiveCD wypalany na płyte o nazwie "Super grub disk" startujesz nim po właczeniu kompa i działąsz. Możesz nawet zainstalować Gruba nim.
Zapisane
dj_mafiozo
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10



« Odpowiedz #3 : Czerwiec 29, 2009, 19:57:23 »

Przede wszystkim wrzucasz płytkę instalacyjną z openSuSE, wybierasz język, uruchamiasz "Napraw" - trzecia pozycja, jak się załaduje wybierasz "zaawansowane" i tam masz "instalacja nowego programu rozruchowego", jak się załaduje, klikasz na "Inne", "Połącz z istniejącą konfiguracją", następnie na karcie "Ustawienia GRUB" zaznaczasz tylko "MBR", pozostałe pola muszą zostać odznaczone. Tak najprościej przywrócisz zdolność uruchamiania systemów przy pomocy GRUBa. Polecenia mogą się innaczej nazywać, bo już trochę czasu się z tym nie bawiłem, ale szukaj czegoś takiego jak opisałem.
Zapisane
arti86pl
*
Offline Offline

Wiadomości: 10


« Odpowiedz #4 : Lipiec 06, 2009, 19:44:12 »

problem w tym ze ja nie chce go ciagle naprawiac
ja chce go tylko zmienic ustawienie a on sie wywala
nigdy nie udalo mi sie na zadnym laptopie zmienic go tak zeby zadzialal, wydaje mi sie ze np zmieniam Windows na default daje zakoncz i po restarcie powinno dzialac, a on mi sie wywala i pisze: No operating system found.
Jak mam to zrobic dokladnie zeby dzialalo?
Zapisane
dj_mafiozo
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10



« Odpowiedz #5 : Wrzesień 14, 2009, 17:29:00 »

problem w tym ze ja nie chce go ciagle naprawiac
ja chce go tylko zmienic ustawienie a on sie wywala
nigdy nie udalo mi sie na zadnym laptopie zmienic go tak zeby zadzialal, wydaje mi sie ze np zmieniam Windows na default daje zakoncz i po restarcie powinno dzialac, a on mi sie wywala i pisze: No operating system found.
Jak mam to zrobic dokladnie zeby dzialalo?
Taki problem nie leży już w konfiguracji gruba a w bootsectorze na partycji z windowsem. Prawdopodobnie grzebiąc przy "Grubiańskim" nadpisałeś wsponiany bootrecord i teraz nie chcę go uruchomić, spróbuj włorzyć płytkę Windowsa, urzywając konsoli odzyskiwania przywrócić MBR i Bootsector, następnie tak jak wyżej opisałem przywrócić Gruba TYLKO do MBR i sprawdzić, czy teraz wystartuje...
Zapisane
kozak
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


« Odpowiedz #6 : Listopad 10, 2009, 14:59:16 »

Problemy z Grubem to jest właśnie ta rzecz, która mnie do openSUSE bardzo zniechęca.

Jeśli cokolwiek spod opensuse zmeinię w grubie to potem muszę się bawić w jego przywracanie, teraz mam na kompie 3 systemy: windows (na razie konieczny), openSUSE (do użytku na codzień), kubuntu (służy tylko do zabawy z grubem) - trochę to irytujące (szczególnie, że hdd mam niezaduży)

Mam straszną nadzieję, że w następnych wersjach openSUSE się coś zmieni, bo to bardzo udana dystrybucja.
Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #7 : Listopad 11, 2009, 02:04:45 »

Jeśli umiejętnie się posługujesz GRUBem to nie ma z nim żadnego problemu. Ja nigdy w życiu nie miałem z tym problemu.
Zapisane
kozak
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


« Odpowiedz #8 : Listopad 12, 2009, 11:16:54 »

Ja na innych dystrybucjach też nie miałem z tym problemów, więc ciężko by była to sprawka umiejętności. a jak widać po poście arti86pl nie tylko ja mam z tym problemy

zaletą instalacji opensuse jest to, że mogę sobie ustawić gruba przed instalacją - i tak długo jak potem nic nie zmieniam, to wszystko jest ok
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl