openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Partycjonowanie dysku.  (Przeczytany 17256 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
muszka
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 103



« : Luty 10, 2007, 20:55:29 »

Wielu początkujących userów nie wie jak spartycjonować dysk. Piszę ten poradnik głównie z myślą o nich

Jeżeli chcemy zainstalować OpenSuSE na tej samej partycji co Windows, musimy w pierwszej kolejności zdefragmentować dysk i przelecieć go Scandiskiem. Jeżeli to zrobimy rozpoczynamy instalację Susa. Podczas partycjonowania możemy wybrać, aby system za nas podzieliłl dysk, albo żebyśmy to zrobili sami. Klikamy na partycjonowanie i wybieramy tryb dla ekspertów. Zaznaczamy tam partycje z Windowsem i zmniejszamy jej rozmiar. Tworzymy 3 partycje:
- punkt montowania "/" powinien mieć conajmniej 10 gb (zalecam około 15-20)
- partycję home, wielkosć zależy od nas (w niej będą wszystkie nasze pliki)
- swap powinien mieć od 1gb do 1,5gb

Można tak zrobic, że zamiast 2 partycji /home i / zrobimy jedną, ale bez tego podczas reinstalki stracimy wszytkie dane. Można też zrezygnować ze swapa, ale tylko wtedy gdy masz 1,5 gb ramu lub więcej.

Poprawiłem trochę byczków i przykleiłem! 

Edit by SuSESuSE
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2007, 21:04:18 wysłane przez SuSESuSE » Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #1 : Luty 10, 2007, 21:03:41 »

nie zastanawiałeś się czyby z tego nie zrobić artykułu na stronę bo nawet zmyślnie ci to wyszło
Zapisane
muszka
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 103



« Odpowiedz #2 : Luty 10, 2007, 21:06:10 »

Zawsze mysałem ,że nie jestem za dobry w pisaniu artykulów i przewodników.
Zapisane
twister
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


« Odpowiedz #3 : Listopad 19, 2007, 16:37:20 »

a jak sformatowac lub usunac partycje? partition magiciem nie widzi tych partycji wogole, a fdisk wykryl mi jedna partycje FAT32, ktora usunalem, a pozostale typu swap i EX2 sa niewidoczne przez te programy. zaznaczam ze tak cos wkoncu namotalem ze caly linux sie posypal Smutny
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2007, 16:53:49 wysłane przez twister » Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #4 : Listopad 19, 2007, 20:01:25 »

chcesz byc pro? to odstaw partition magic i fdisk! to sa lamerskie programy. the best of the best is cfdisk. uruchomisz z konsoli linuxa. na wiekszosci inststalek dystrybucji jest tzw. system ratunkowy i tam mozesz odpalic. obsluguje chyba wszystkie systemy plikow.
Zapisane
marcco73
*
Offline Offline

Wiadomości: 1


« Odpowiedz #5 : Grudzień 09, 2007, 16:19:48 »

Witam,chciałbym zainstalować 10.3 w wersji DVD,na laptopie obok Win XP.Mam jeden dysk 120GB podzielony na 8|52|52 GB.Podczas próby instalacji dochodze do momentu gdy instalator proponuje zmniejszenie istniejących partycji[podświetlone na czerwono] i utworzenie partycji linuksowych.I tu moje 
pytanie bo nie chciałbym coś potracić:
czy jeśli zatwierdze ten proponowany podział to strace jakieś dane z XP,czy istniejące partycje jeśli zostaną zmniejszone to też będa sformatowane,czy jest to operacja bezpieczna-nie powodujaca utraty danych?
Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #6 : Grudzień 09, 2007, 19:27:57 »

jak ja mialem windowsa to nie usowal go tylo montowal go. mysle ze nic nie zrobi. radze zeby pan przejrzal sobie dokladnie rozklad partycji w instalatorze. polecam nie tworzenie osobnej partycji /home. powodzenia
Zapisane
Pakrys
*
Offline Offline

Wiadomości: 3


« Odpowiedz #7 : Luty 03, 2008, 09:53:33 »

Opis partycjonowania dysku twardego powinien być napisany bardziej starannie i dokładnie. Do opisu wskazane jest pokazanie poszczególnych okien w których się zaznacza partycjonowanie dysku. Jeśli ktoś  instaluje SuSe jako drugi system operacyjny to jeżeli dysk dzieli się sam  to nie zawsze instalator systemu się na to godzi i sam przedstawia swoją propozycję podziału dysku . W ogóle to jest to dziwne . To forum dotyczy systemu operacyjnego Suse i na samym początku tego forum powinien być zamieszczony opis instalacji systemu operacyjnego łącznie z podziałem dysku na partycje w różnych wariantach. (jeden system operacyjny , drugi system operacyjny.
Zapisane
HarryPotter
*
Offline Offline

Wiadomości: 9


« Odpowiedz #8 : Luty 13, 2008, 21:43:46 »

Istnieją też teorie, że Swap powinien mieć 512 MB albo dwukrotność naszego RAM-u.

Ja do partycjonowania używałem GParteda - ma bardziej przejrzysty interfejs.Można go ściągnąć z www.dobreprogramy.pl , tam też jest demonstracja "Instalacja systemu operacyjnego Linux". Na prezentacji jest przedstawiony sposób obsługi tego programu (oraz instalacja Linuksa na przykładzie - niestety - Ubuntu).

Filipek, dlaczego nie polecasz tworzyć oddzielnej partycji dla /home?? Tworzy się ją zazwyczaj dlatego, że wtedy przy reinstalacji systemu nie tracisz swoich danych ani ustawień.
Zapisane
oneneksone
*
Offline Offline

Wiadomości: 3


« Odpowiedz #9 : Sierpień 13, 2008, 00:46:51 »

Witam wszystkich! Mam problem... Chce zainstalowac linuxa, napoczatku probowalem Mandrive ale mialem strasznie porysowane plyty i nie dalo sie dokonczyc instalacji. Znajomy dal mi SuSe 11 na live CD i tak dziala super ale podczas gdy chce zainstalowac suselka na Dysk twardy wtedy pojawia sie problem: Jeszcze po probie instalacji mandrivy zostal mi podzial na partycje:

/dev/sda  74.5 gb     
/dev/sda1 0.0 mb    linux native
/dev/sda2 68.0 gb   linux native
/dev/sda5 4.7 gb     linux native
/dev/sda6 352.9 mb linux native
/dev/sda7 980.4 mb linux native
/dev/sda8 133.3 mb linux native
/dev/sda9 321.5 mb linux native


ta partycja sda2 powinna byc w ntfs nie ma na niej windowsa ale sa pliki ktorych nie chce stracic. Probowalem juz zainstalowac wedlug instrukcji na tej stronie ale po instalacji nie wlacza sie GRUB. Probowalem takze usunac wszystkie partycje oprocz sda2 zeby potem utworzyc nowe, nie udalo sie wyskoczyl blad "Operation not permitted on /disk/sda ! Zalezy mi na tym zeby nie stracic danych z tej partycji ale moge znacznie zmniejszyc jej rozmiar.

Z gory dziekuje!
Zapisane
Foox
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


« Odpowiedz #10 : Luty 08, 2009, 12:45:31 »

Istnieją też teorie, że Swap powinien mieć 512 MB albo dwukrotność naszego RAM-u.
Ja wyznaję tą teorię, bo i tak swap jest wykożystywany w małym stopniu i te 512 to wystarczająco, a jak brakuje to znak, że za mało ramu mamy i trzeba dokupić.
Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #11 : Luty 08, 2009, 22:39:18 »

To wcale nie znak. Swap jest używany w extremalnych sytuacjach. Na windowsie również macie plik stronnicowy pamięci i on też jest czasem używany gdy system nie radzi sobie z odbieraniem sygnałów od komputera. I standardem jest swap = 2xRAM pozdr.
Zapisane
Foox
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


« Odpowiedz #12 : Luty 09, 2009, 13:29:49 »

Zgadza się, ale ja mam zwykły desktop. 2 GB ram i 512 MB swap, jak system zacznei swap wykożystwać to będzie zamulał jak cholera, więc nie daje więcej, bo nie mam potrzeby.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl