Forum SuSEK - Portal użytkowników OpenSuSE

SuSEK - strona OpenSuSE => Instalacja i konfiguracja openSuSE => Wątek zaczęty przez: hubertdz Kwiecień 09, 2008, 13:00:35Tytuł: Grub - miejsce instalacji - Suse i Windows - jeden komp, dwa dyski fizyczne.
Wiadomość wysłana przez: hubertdz Kwiecień 09, 2008, 13:00:35
Żona łaskawie pozwoliła mi na swoim kompie wyposażonym w XP zainstalować Suse ;D Komp jest wyposażony w dwa dyski fizyczne, i na mniejszym z nich postanowiłem się rozgościć z Linuxem. Niestety po instalacji i pierwszym uruchomieniu nie pokazuje mi się okienko linuksowego bootloadera, tylko od razu ładuje się winda. Domyślam się, że GRUB zapisuje się domyślnie na tym drugim dysku, i nie wiem do końca jakie mu wskazać miejsce instalacji, żeby startował po włączeniu kompa. Instalowałem już nieraz różne dystrybucje, na kompach z Windows też, ale zawsze był jeden fizyczny dysk, więc wystarczało sformatować wybraną partycję i nie kombinowałem nic z miejscem instalacji GRUBa, nawet się nad tym nie zastanawiałem szczerze mówiąc. Myślę, że powinienem wybrać jako miejsce zapisu GRUBa MBR, ale na 100% nie mam pewności :-\ Poproszę mądrzejszych o potwierdzenie, albo radę gdzie, bo komp żony i sytuacja delikatna  ;D


Tytuł: Odp: Grub - miejsce instalacji - Suse i Windows - jeden komp, dwa dyski fizyczne.
Wiadomość wysłana przez: amaroKer Kwiecień 09, 2008, 15:02:41
w cfdisk ustaw flage boot na dysk windowsowy i podczas instalacji susa wybiez ten dysk jako docelowy dla gruba


Tytuł: Odp: Grub - miejsce instalacji - Suse i Windows - jeden komp, dwa dyski fizyczne.
Wiadomość wysłana przez: asasello Kwiecień 09, 2008, 17:15:54
Ja rozwiązałem ten problem w następujący sposób:
Włożyłem płytkę z OpenSuse do napędu, wtedy wczytał mi linuksa zamiast windy przy starcie (nie weim czy to reguła, ale u mnie tak działa), wszedłem w Yast → System → Program Rozruchowy → Inne (prawy dolny róg) → Wyszukaj i połącz z istniejącym menu GRUB. Po restarcie już się pytał jaki chcę system wybrać.
Pozdrawiam Asasello