openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Instalacja openSuse 11 na Windows Vista  (Przeczytany 6897 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
YerzyCe
*
Offline Offline

Wiadomości: 1


« : Czerwiec 28, 2008, 11:50:27 »

Witam
Chciałbym być szczęśliwcem który ma 2 systemy zainstalowane na jedym dysq albo na różnych dyskach (mam 3), i mam dwa pytania:
1. Jak pogodzic Vistę i Linuxem - Vista już jest zainstalowana. Wiem że  jest to możliwe, ale jak to zrobić. Orłem w instalacji Linuxa nie jestem i boję się że coś zpie....sze. Chodzi mi o bootsector tzw. MBR (chyba tak się pisze). Nie chciałbym sie znaleźć w sytuacji, że po wystartowqaniu kompa mogę tylko uruchomić Linuxa albo i nie a już Visty nie da się. Mam prośbę o podpowiedź, gdzie mogę znaleźć info, o tym jak się to robi - jakaś stronka gdzie krok po kroku jest opisana instalacja mówiąca o podobnej sytuacji.
2. Czy jest jakiś program pod Vistę do skopiowania MBR-a.
Z góry thx
Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #1 : Czerwiec 28, 2008, 12:47:19 »

MBR (Master Boot Record)
Przed zadaniem pytania skorzystaj z funkcji SZUKAJ


Teraz zastosuj się do okienka wyżej, Bo ten temat był omawiany. A jeśli nie znajdziesz postaram się opisać to wieczorkiem. Teraz nie mam czasu pozdrawiam.

P.S. Co do kopiowania, hmm nie ma. Ale jeśli coś zepsujesz zawsze możesz skorzystać z dysku instalacyjnego Vista (System Recovery) i przywrócić nieistniejący/nadpisany MBR.
Zapisane
tempB
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 28, 2008, 20:10:58 »

Wpierw instalujesz Winde.
Nie wiem jak reszta tutaj Panów (i Pań jeśli są(?)) ale stosuję taką oto metodę.
Hipotetycznie mamy dysk 120GB.
Usuwamy sobie partycję, i tworzymy od nowa.
C: 1 GB FAT.
D: (no tu w zależności ile miejsca chcesz mieć na winde, przykładowo 20GB) NTFS.
Reszte pozostawiasz bez zmian.
Po instalacji windy wkładasz Linuxa, i leci...
Wszystkim innym zajemie sie GRUB.


Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #3 : Czerwiec 29, 2008, 09:48:16 »

jak instalujesz winde to jak dzielisz partycje na dwie to ta druga zostawa bez systemu plikow. bedzie ci latwiej
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl