openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Nowy dysk hdd. nie montuje jako user. Rozwiązane:)  (Przeczytany 9905 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dominique
*
Offline Offline

Wiadomości: 12


« : Kwiecień 25, 2008, 08:46:38 »

Witam!
kupiłem wczoraj nowy dysk 250 gb SATA. uruchomiłem mojego suska klikam w ikone komputer na pulpicie co by zobaczyć czy może sam wykrył nowy dysk i partycje(partycje tworzyłem Paragon Disk Managerem), ale ku mojemu zaskoczeniu nie zauważył ich. no to sprawdzam czy w /dev/disk/by-id znajdują się nowe wpisy. no i są. to pomyślałem dodam ręcznie wpisy do fstab, uruchomię ponownie i będzie hulać. jak pomyślałem tak zrobiłem. po ponownym uruchomieni widze te dyski, poprawnie wyświetla wielkość partycji, ale za diabła nie moge wejść na te partycje.  partycje mają u mnie oznaczenia sdb1 i sdb2. klikając prawym na właściwości pokazuje mi że nie są zamontowane... kiedy wchodze w media:/ i prawym klikam na sdb1 lub na sdb2 i klikam w zamontuj wyskakuje mi komunikat: failed to mount 'dev/sdb1' brak dostępu.
przypuszczam że chodzi o coś z uprawnieniami konta użytkownika ale nie wiem dokładnie co


oto zawartość pliku fstab( może się przyda)partycje z którymi jest problem to F i G

Kod:
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_ST3160815AS_6RA22DGY-part6 /                    ext3       acl,user_xattr        1 1
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_ST3160815AS_6RA22DGY-part7 /home                ext3       acl,user_xattr        1 2
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_ST3160815AS_6RA22DGY-part1 /windows/C           ntfs-3g    users,gid=users,fmask=133,dmask=022,locale=pl_PL.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_ST3160815AS_6RA22DGY-part2 /windows/D           ntfs-3g    users,gid=users,umask=0,locale=pl_PL.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_ST3160815AS_6RA22DGY-part3 /windows/E           ntfs-3g    users,gid=users,umask=0,locale=pl_PL.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_ST3250410AS_9RY2N2SJ-part1 /windows/F           ntfs-3g    users,gid=users,umask=0,locale=pl_PL.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_ST3250410AS_9RY2N2SJ-part2 /windows/G           ntfs-3g    users,gid=users,umask=0,locale=pl_PL.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_ST3160815AS_6RA22DGY-part5 swap                 swap       defaults              0 0
proc                 /proc                proc       defaults              0 0
sysfs                /sys                 sysfs      noauto                0 0
debugfs              /sys/kernel/debug    debugfs    noauto                0 0
usbfs                /proc/bus/usb        usbfs      noauto                0 0
devpts               /dev/pts             devpts     mode=0620,gid=5       0 0
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2008, 22:46:32 wysłane przez Dominique » Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #1 : Kwiecień 25, 2008, 13:52:17 »

w opensuse 10.3 jest takie cos jak yast2, tam masz opcje partycjonowania. mysle, ze sobie poradzisz z tym prostym konfiguratorem. aha dyski sie montuje jako root
Zapisane
Dominique
*
Offline Offline

Wiadomości: 12


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 25, 2008, 14:05:41 »

wiem że montuje się jako root... i w konsoli podnosze uprawnienia (su i hasło) wpisuje mnt dev/sdb1 /windows montuje je normalnie, a jak wejdę na ta partycje i wpisze dir to spokojnie widzę wszystkie pliki i foldery tam umieszczone ale tylko jako root, bo jako zwykły user nie mogę wejść na tą partycje. chodzi mi o to abym jako user miał automatycznie montowane te dwie partycje z prawami do odczytu i zapisu.
a w yascie2 grzebałem, partycjonowanie znam, bo sam wszystkie partycje ustawiałem( no oprócz tych dwóch robionych pod Windowsem)

EDIT:
literówki :/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2008, 14:17:08 wysłane przez Dominique » Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #3 : Kwiecień 25, 2008, 21:42:58 »

w yast2 edytuj partycje i ustaw punk montowania
Zapisane
Dominique
*
Offline Offline

Wiadomości: 12


« Odpowiedz #4 : Kwiecień 26, 2008, 07:41:20 »

rozwiązałem problem, ale w sumie częsciowo. w opcjach fstab zaznaczyłem montowalne przez użytkownika i dyski się montują, co ciekawe na poprzednich dyskach takiej opcji nie mam zaznaczonej a montują się bez zająknięcia. No i pojawił się problem tej treści że nie mogę informacji o systemie otworzyć i konquerora też, a także wszystkiego co jest zależne od konquerora( katalogi folder domowy itp itd)

EDIT:
uruchomiłem 2 razy ponownie komputer i samo się naprawiło. za to lubie ten system:) samonaprawiacz:) temat można zamknąć
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2008, 07:55:42 wysłane przez Dominique » Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #5 : Kwiecień 26, 2008, 14:30:08 »

to ze nie pokazywaly ci sie informacje to znaczy chyba że jądro bylo modyfikowane. nie wiem, ale tez to kieyds mialem.
Zapisane
Dominique
*
Offline Offline

Wiadomości: 12


« Odpowiedz #6 : Kwiecień 26, 2008, 18:22:35 »

sam nie grzebałem przy kernelu. raz tylko dociągła mi się aktualizacja kernela. ważne że działa:)
Zapisane
SiBUL
Admin
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 211


Forumowy egzorcysta


« Odpowiedz #7 : Kwiecień 30, 2008, 06:06:47 »

Zmień tytuł na zgodny z panującym REGULAMINEM
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl