openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Kilka pytań przed instalacją  (Przeczytany 3924 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ostateczny
*
Offline Offline

Wiadomości: 1


« : Sierpień 28, 2011, 17:14:52 »

Witam serdecznie.
Na początku dwa słowa wstępu. Z linuksem miałem już nieco do czynienia, korzystałem z Ubuntu na pececie i byłem w miarę zadowolony, po pewnym czasie przyszedł czas na zmiany - pecet powędrował do dzieciaków i wróciła na niego Winda ze względu na gry itd. Sam przesiadłem się na lapka firmy MSI EX628X (taki sobie sprzęcik), z którego generalnie jestem zadowolony. Nie jestem natomiast zadowolony z zainstalowanej na nim Windy, a moje niezadowolenie rośnie z czasem. Chciałbym przesiąść się na Linux i postanowiłem spróbować Suse. Mam jednak kilka zagwozdek, co do których nie znalazłem jednoznacznej i rozwiewającej wątpliwości w sieci.
Mianowicie laptop korzysta z pewnego oprogramowania do obsługi niektórych funkcji, takich ja Wi-fi, Bluetooth, kamera oraz kilku usprawnień związanych z dźwiękiem i zarządzaniem energią. Oprogramowanie to zwie się System Control Manager i jego działanie polega na tym, że włącza i wyłącza te funkcje na panelu dotykowym laptopa. Niestety na stronie producenta nie znalazłem wersji przeznaczonej dla Linuksa

Pytanie1: Czy da się to jakość obejść, żeby można było korzystać z tych funkcji?
Pytanie2: Czy nie będzie problemu ze sterownikami zwłaszcza dla Wi-fi, karty graficznej i karty dźwiękowej?
Wszelkie info o sprzęcie jest tutaj: http://pl.msi.com/product/nb/EX628.html#/?div=Utility&os=Win7%2032

Dodatkowo, i na tym również bardzo mi zależy, chciałbym spytać o tematy związane z obsługą na Linuksie muzyki w formatach Lossless, zwłaszcza FLAC. Chodzi mi tu konkretnie o oprogramowanie do konwersji pomiędzy formatami oraz obróbkę plików Flac, tj. podział na tracki, tagowanie, sprawdzanie itp.

Jeśli temat nie w tym dziale co trzeba to przepraszam i proszę o przeniesienie, ale wydawało mi się, że tutaj będzie najkorzystniej.
Zapisane
J@rek
*
Offline Offline

Wiadomości: 4


« Odpowiedz #1 : Sierpień 29, 2011, 07:55:35 »

A laptopa kupiłeś w sklepie :?: Bo jeżeli tak to na pewno masz płytkę windowsa, ja bym po prostu zainstalował suse i zbadał bym funkcjonowanie organoleptycznie   Tylko zrób backup zanim zaczniesz instalować susła
Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #2 : Sierpień 29, 2011, 13:55:25 »

No więc tak.

Co do faktu czy wszystko będzie działało to polecam openSUSE w wersji Live tam się przekonasz.

Co do karty WiFi to niestety nie znalazłem specyfikacji co to dokładnie jest więc nie powiem bo nie będę strzelał.

możesz zawsze podać PCI-ID tutaj info gdzie to znaleźć:

http://www.susek.info/article/WiFi-Broadcom-openSUSE-11.4.shtml

co do klawiszy to w zależności od producenta można zrobić to na 2 sposoby - ogólnie przyjęty standard (np. lenovo, panel dotykowy wyłączanie włączanie dźwięku i wszystkie klawisze Fn + ...)

wtedy działa out of box

 lub można iść w jakieś własne standardy np tryby pracy matrycy i tutaj ostatecznie pozostaje bindowanie klawiszy do akcji (np. xbindkey) dzięki temu skonfigurujesz prawie każdą konfigurację klawiszy i możesz nawet pisać duże skrypty przypisane do klawiszy komputera i myszki


Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl