openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: [How To]Przywracanie GRUB po instalacji openSUSE  (Przeczytany 3738 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
sir_lucjan
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 46


Operacja Jaszczur


« : Listopad 15, 2010, 17:14:52 »

Kiedy instalujemy openSUSE jako samodzielny system na dysku, nie ma problemu. Pojawia się w razie obecności np. Minta, z którym ma on go współdzielić. Instalator zachowuje się w tym przypadku okreśłił bym bardzo samolubnie, gdyż nie daje możliwości wyboru innego systemu. Stwarza to pewnie problem jeśłi mamy dane na partycji domowej drugiego systemu i chcielibyśmy je przenieść do Suse. Pierwsze wrażenie po instalacji Suse jest szokujące- zniknął nasz stary system i wszystkie dane!  Z politowaniem
Pozornie go nie widać za sprawą Grub-a, który w odróżnieniu od innych systemów tutaj jest "ślepy".

Co nam pozostaje, to jego ręczna konfiguracja.

Dla informacji OpenSuse 11.3 instaluje domyślnie, o dziwo, starego Grub-a. czyli konfiguracja, od której już się chyba odzwyczailiśmy w Mint czy Ubuntu, znajduje się w pliku menu.lst.
Ja zdecydowałem się jednak przywrócić Grub2 od Minta. Zajmie to chwilkę i cieszymy się dalej nowym Grub2. Potrzebna będzie do tego płyta live-CD, ja wykorzystałem starą płytę z Mint 7.

Na początek sprawdzamy naszą tablicę partycji poleceniem:

Kod:
$sudo fdisk -l

Teraz montujemy naszą partycje z linuksem, załóżmy jest to np. sda1

Kod:
$sudo mount /dev/sda1 /mnt
$sudo mount --bind /dev /mnt/dev
$sudo mount --bind /proc /mnt/proc

Następny krok to zalogowanie się do tego systemu jako root

Kod:
$sudo chroot /mnt

Obecnie nie korzystamy już z przedrostka sudo, jesteśmy root. Możemy sobie edytować plik grub.cfg, ale po co? Grub2 jest na tyle sprytny, konfiguracja opiera się na skryptach, że nie ma potzreby w nim mieszać. Wystarczy zrobić update-grub jednak najpierw musimy reinstalować nasz bootloader komendą:

Kod:
#grub-install /dev/sda

Wynik

Kod:
Installation finished. No error reported.

świadczy o sukcesie więc opuszczamy system, odmontowujemy i restart.

Kod:
#exit
$sudo umount /mnt/dev
$sudo umount /mnt/proc
$sudo umount /mnt
$sudo reboot

To jednak nie wszystko, mamy Gruba ze starą tablicą partycji na, której na pewno nie znajdziemy OpenSuse. Po restarcie logujemy się do Mint-a i dajemy komendę w Terminalu

Kod:
sudo update-grub

Od następnego restartu ujrzymy  w Grub-ie pełen zestaw systemów do wyboru. 

Porada kolegi z forum Minta - http://forum.linuxmint.pl/index.php?action=profile;u=190
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl