openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Brak obrazu przy uruchamianiu  (Przeczytany 19127 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Drobinek
*
Offline Offline

Wiadomości: 3


« : Listopad 20, 2009, 14:58:54 »

Na początku witam wszystkich!
Jestem nowy na forum, jak i nowym użytkownikiem OpenSuse 10.3. Muszę się przyznać, że wcześniej nie miałem wiele do czynienia z Linuxem. Przyszła jednak ta pora na opanowanie nowego OS i tu pojawił się problem...
Zainstalowałem OpenSuse 10.3 na całkiem nowym kompie. Instalacja przebiegła szybko i bez problemu. Po instalacji, komp się zrestartował i pojawiło się okno wyboru:
OpenSuse 10.3 lub OpenSuse 10.3(bezpieczny)
Klikam w to pierwsze i ... nic, pojawia się czarny ekran, a na monitorze pojawia się informacja od monitora (tak przypuszczam) "out of range". Co może być przyczyną takiego działania? Podejrzewam, że co z grafiką (rozdzielczością), ale nie bardzo wiem jak ją zmienić. Wchodząc do trybu bezpiecznego włącza się okno dialogowe i można się bez problemu na roota zalogować, tylko co tam wpisać Chichot?
Komp:
E5300, 2GB Ram, Gigabyte GA-G31M-ES2C,  HDD Seagate 320GB
Zapisane
Drobinek
*
Offline Offline

Wiadomości: 3


« Odpowiedz #1 : Listopad 24, 2009, 10:58:34 »

Z tego co przegrzebałem net, dowiedziałem się, że jest to kwestia ustawień rozdzielczości i odświeżania. Podobno w pliku xorg.conf można zmienić rozdzielczość - tylko nie mam pojęcia gdzie on się znajduje w OS, no i jak go zeedytować Chichot
Zapisane
Drobinek
*
Offline Offline

Wiadomości: 3


« Odpowiedz #2 : Listopad 25, 2009, 10:50:26 »

Witam!
Znalazłem takie oto porady w necie:
http://forum.fedora.pl/lofiversion/index.php/t13188.html
http://lists.opensuse.org/opensuse/2006-11/msg01542.html
http://www.linuxquestions.org/questions/susenovell-60/howto-correct-out-of-range-error-for-lcd-monitor-on-suse-10.1-boot-515804/
Niestety dalej nie mogę uruchomić obrazu. Zmiany w xorg.conf robiłem podłączając monitor LG L1918S i w tym przypadku nie było problemów z uruchomieniem systemu. Dodałem wpis:
"1280x1024_60" "1280x1024_75" ... i analogicznie dla 1024x768 i 800x600. Poprzez alt+ctrl
  • próbowałem zmieniać rozdzielczość, ale nic to nie dało :/
Mój monitor to Belinea 10 17 30
Zapisane
rafalz
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 29


« Odpowiedz #3 : Listopad 18, 2010, 23:30:26 »

Tak na przyszłość... Nie szukajcie pliku xorg.conf bo go najzwyczajniej w świecie nie znajdziecie w swoich systemach. Obecnie trzeba go wygenerować komendą (o ile dobrze pamiętam):
Kod:
X -configure

i to koniecznie w trybie konsoli (np alt+ctrl+f2) bez działających Xów (kdm stop) lub ew utworzyć go ręcznie
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2010, 23:36:25 wysłane przez rafalz » Zapisane
silentValley
*
Offline Offline

Wiadomości: 1


« Odpowiedz #4 : Marzec 21, 2012, 17:32:30 »

Witam - jestem nowym uzytkownikiem, zainstalowalem suse w wersji 12 i mam ten sam problem. brak obrazu. podlaczylem komputer do wyswietlacza ktory ma max rozdzielsczosc 1680x1050 - tez ciemno.
komputer jest dosc stary, ale znowu bez przesady... GF 7300GT, 1GB ramu, celeron 3.07GHZ i napewno jest wpelni sprawny, windows na innej partycji hula bez problemu.
jedyne co dział to gdy sie wybierze shell przy botowaniu... co robić?  Co?
Zapisane
susek.info
Admin
*
Offline Offline

Wiadomości: 453



« Odpowiedz #5 : Marzec 26, 2012, 20:57:06 »

U mnie ten problem rozwiązał się po zainstalowaniu sterowników Nvidia
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl