openSuSE
Username:
Password:
Linki sponsorowane: | inwestycje | erasmus in warsaw
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Udostepnianie neostrady z pod SUSE  (Przeczytany 7799 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Qwert
*
Offline Offline

Wiadomości: 3


« : Sierpień 15, 2008, 20:01:33 »

Mam zainstalowanego SUSE 10.3 i mam neostrade pod Suskiem, chcialbym zeby SUSE udostepnialo neostrade(polaczenie internetowe) Windosowi xp. Siec lokalna dziala XP widzi katalogi, ktore udostepnia Suse. oba systemy widza sie na wzajem. Dodam jeszcze ze nie posiadam routera. polaczenie kompy polaczone sa kartami sieciowymi.
Ustawienia karty pod Suse wygladaja nastepujaco:
IP: 192.168.0.1
brama:255.255.255.0

Ustawienia pod Xp:
IP:192.168.0.2
brama: 255.255.255.0
maska:192.168.0.1

Jak widze takie ustawienia nie wystarczaja zeby Suse udostepnial polaczenie internetowe. Dokladnie takie same ustawienia dzialaja, jesli chce udostepnic polaczenie internetowe miedzy dwoma kompami, ktore posiadaja Win xp.
Prosze o pomoc, co trzeba zrobic zeby Suse udostepnial polaczenie internetowe Windzie xp.
Zapisane
Messiah
*
Offline Offline

Wiadomości: 4


« Odpowiedz #1 : Listopad 17, 2008, 00:50:36 »

Witam!
Mam bardzo podobny problem. Opensuse 11.0 na stacjonarce z postawioną neostradą, potrzebuję podpiąć laptopa z win xp i udostepnić na nim internet. Próbowałem wg artykułu http://www.susek.info/article/Routing_SuSE_10.0.shtml Smutny Nie mogę jednak znaleźć: Usługi sieciowe --> Serwer DNS:. Połączenie na laptopie mam, tylko wysyłanie, nie odbiera żadnych pakietów.
Bardzo proszę o pomoc bo już nie wiem co mam robić.
Ps. Jeżeli mam podać jakieś dodatkowe informacje proszę o listę, ponieważ jestem noobem w świecie linuksa i nie wiem co może się przydać.
Pozdrawiam
Zapisane
ble ble ble
*
Offline Offline

Wiadomości: 45


« Odpowiedz #2 : Listopad 17, 2008, 21:00:49 »

1. yast -> zabezpieczenia i użytkownicy -> zapora sieciowa

- interfejsy

zmień eth0 na strefa wewnętrzna (chyba, ze masz więcej kart sieciowych w pc wtedy zaznacz tą do której podpinasz inny pc)

- translacja adresów sieci

zaznacz kontrolkę Translacja adresów sieci

dalej -> zakończ

2. yast -> urządzenia sieciowe -> karta sieciowa / ustawienia sieciowe (w oS 11.0)

- opcje globalne

metoda konfiguracji zaznacz: przez ifup

- przegląd

wybierz kartę i naciśnij skonfiguruj/edytuj

zaznacz: statycznie przypisany adres IP

adres IP: 192.168.0.1
maska: 255.255.255.0

dalej -> zakończ

3. zainstaluj przez yast pakiety: dhcp-server, yast2-dhcp-server i yast2-dns-server

4. uruchom ponownie yast

5. yast -> usługi sieciowe -> serwer DHCP

zaznacz kartę podłączoną do innych pc i przycisk wybierz

zaznacz kontrolkę Otwórz zaporę sieciową dla wybranych interfejsów

dalej

adres IP podstawowego serwera nazw: 194.204.159.1
adres IP zapasowego serwera nazw: 194.204.152.34
brama domyślna (router): 192.168.0.1

dalej

pierwszy adres IP: 192.168.0.2
ostatni adres IP: 192.168.0.254

dalej

zaznacz kontrolkę podczas uruchamiania systemu

6. restart komputerów

i to tyle na temat udostępniania połączenia (u mnie na neo działa).







« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2008, 21:02:23 wysłane przez ble ble ble » Zapisane
Messiah
*
Offline Offline

Wiadomości: 4


« Odpowiedz #3 : Listopad 19, 2008, 00:55:02 »

Witam,
niestety nic z tego kolego, zrobiłem wszystko  tak jak napisałeś i dalej w windowsie na ikonie połączenia miga mi tylko jeden monitorek (wysyłanie). Już naprawdę nie wiem o co chodzi. Nie chcę się poddawać, masz może jakiś pomysł, gdzie może leżeć przyczyna?
Przecież nie może to po prostu być złośliwością rzeczy martwych  Co?
Pozdrawiam
Zapisane
ble ble ble
*
Offline Offline

Wiadomości: 45


« Odpowiedz #4 : Listopad 19, 2008, 16:01:52 »

spróbuj z windowsa skonfigurować sieć - tym debilnym kreatorem. szczerze mówiąc, ja straciłem około tygodnia zanim udało mi się udostępnić połączenie. opis powyżej zaczerpnięty jest z jakiejś gazety i na pewno działa (skoro u mnie działa to nie widzę powodu, żeby u ciebie nie działał). być może musisz windowsowi pokazać skąd (czyli przez oS) ma wziąć sygnał internetu. dodam jeszcze, że po wykonaniu powyższych czynności niezależnie jakim systemem się podepnę (czy to xp czy też vista) komputery te "widzą" internet. jeżeli na windzie używasz firewall'a to on może blokować ci połączenie (taki przypadek miał mój kumpel) spróbuj wyłączyć firewall i wtedy się połączyć.
Zapisane
Messiah
*
Offline Offline

Wiadomości: 4


« Odpowiedz #5 : Listopad 19, 2008, 21:36:37 »

Dzięki wielkie  Chichot
Udało się wina oczywiście leżała po stronie windowsa, który pokazywał nieistniejące połączenie. "Krear konfiguracji sieci" stworzył mi połoączenia które "działają poprawnie" z błędnym adresem ip.Wystarczyło zaznaczyć "uzyskaj adres ip automatycznie". Diabeł tkwi w szczegółach Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.
Ps. Jeszcze się muszę dużo nauczyć.
Pozdrawiam.
Zapisane
amaroKer
Super Moderator
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 395



« Odpowiedz #6 : Luty 22, 2009, 13:03:14 »

dzieki ble ble ble ;p
twoja instrukcja dziala. testowalem na 11.1 i jest ok
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

erasmus - serwis komputerowy lubin - projektowanie stron lubin - cuprum lubin - projektowanie stron - zaproszenia lockerz - notatki studenckie
Template modified by designworld.pl