Forum SuSEK - Portal użytkowników OpenSuSE

SuSEK - strona OpenSuSE => Instalacja i konfiguracja openSuSE => Wątek zaczęty przez: seweryn Listopad 27, 2009, 22:04:42Tytuł: Instalacja OpenSUSE - przymiarka
Wiadomość wysłana przez: seweryn Listopad 27, 2009, 22:04:42
Witam!
Jestem nowym użytkownikiem forum. Mam kontakt z Linuksem po raz pierwszy w życiu, dlatego chciałbym prosić o wyjaśnienie kilku kwestii jak krowie na miedzy.
Postanowiłem zmienić system. Obecnie pracowałem na XP. Chciałbym zainstalować openSUSE. W związku z powyższym mam klika pytań:
1.Jakie środowisko graficzne wybrać. Ściągnąłem live CD z KDE (openSUSE 11.2)i komputer nie był w stanie uruchomić płyty w sesji live. Czy w wersji z gnome będę mógł przetestować na moim komputerze? Niestety nie mogę wypróbować instalacji z DVD, ponieważ nie mam napędu. Parametry komputera.:
- procesor: AMD Duron 950
- grafika: nVidia
- 1GB SD RAM

2.Mam na dysku 2 partycje: C – winXP (NTFS) i D – dane (FAT 32). Chciałbym zainstalować Suse na partycji C. Czy możecie wskazać mi jakiś poradnik, który powie mi krok po kroku jak przeprowadzić formatowanie dysku żeby nie utracić danych z partycji D? jaką wielkość poszczególnych partycji pod linuxa mam ustawić i jakie mają one być?
Jeśli coś jest nie jasne bardzo proszę o wyrozumiałość i pytania dodatkowe – postaram się odpowiedzieć jak najlepiej.
Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Instalacja OpenSUSE - przymiarka
Wiadomość wysłana przez: mateusz20001 Listopad 28, 2009, 12:15:46
Zobacz program unetbootin. Pomorze ci przygotować instalacje z USB jak napędu nie posiadasz. Środowisko graficzne jakie wolisz, choć z tego co zdążyłem zauważyć nowe KDE jest niedopracowane i co rusz coś mi się pierdzieli.
Tu instrukcja:
http://www.susek.info/article/Instalacja-openSUSE-11.2.shtml
P.S.
Dysk D zostaw po prostu bez formatowania, a podczas instalacji wybierz zaawansowane partycjonowanie. Podziel C na dwie partycje. Jedna jako partycja wymiany SWAP -gdzieś 1gb. Reszta jako ext3 lub ext4 osobiście wolę ext3 jest stabilniejsze. No punkt montowania dysku "C" ustaw na "/" a D jak wolisz tylko nie /home np "/dane".
Tyle wiem pisałem to jako 3 dniowy użytkownik openSUSE więc nie bijcie że się wymądrzam jak sam mam problemy xD


Tytuł: Odp: Instalacja OpenSUSE - przymiarka
Wiadomość wysłana przez: seweryn Listopad 28, 2009, 18:48:08
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Już się zabieram do pracy ;) Zobaczymy co z tego wyjdzie.


Tytuł: Odp: Instalacja OpenSUSE - przymiarka
Wiadomość wysłana przez: seweryn Listopad 29, 2009, 19:23:32
Niestety instalacja nie doszła do skutku. System po załadowaniu jądra Linuxa wiesza się i nie przechodzi dalej.
Trzeba będzie spróbować innej dystrybucji... A szkoda, bo openSUSE bardzo mi pasowało.
Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Instalacja OpenSUSE - przymiarka
Wiadomość wysłana przez: chmiel00 Marzec 17, 2010, 16:35:39
A co ci po innej dystrybucji :D ?? zmień środowisko na lżejsze np  gnome a najlepiej fluxbox albo lxde ( chyba że moje wiadomości są błędne i suseł chychodzi w kde i gnome tylko) poza tym możesz sprubować instalacji z internetu. Założyłem o tym temat więdz go przypilnuj bo ciebie też by pewnie napotał mój błąd i powinno polecieć ;)